Mata Hari cytaty

Mata Hari Fotografia
8  0

Mata Hari

Data urodzenia: 7. Sierpień 1876
Data zgonu: 15. Październik 1917

Reklama

Mata Hari, właściwie Margaretha Geertruida McLeod, z domu Zelle – holenderska tancerka, która pod takim właśnie pseudonimem zdobyła sławę w Europie Zachodniej początku XX wieku.

Urodziła się jako córka holenderskiego biznesmena Adama Zelle i Antje van der Meulen. Kiedy miała 6 lat, jej rodzina przeprowadziła się do Leiden. W 1891 roku zmarła jej matka, a ojciec zbankrutował. Wkrótce Margaretha Geertruida Zelle ukończyła studium nauczycielskie. W wieku 18 lat wyjechała z Amsterdamu, gdyż wywołała skandal romansem z dyrektorem szkoły. W Hadze odpowiedziała na anons matrymonialny starszego od siebie o dwadzieścia dwa lata holenderskiego oficera marynarki, Rudolfa McLeoda . Spotkanie w muzeum doprowadziło do intensywnego, choć krótkotrwałego związku. Po sześciu dniach zaręczyli się, a pobrali się cztery miesiące później. Wkrótce urodził im się syn, Norman John, z którym w maju 1897 roku wyjechali do Holenderskich Indii Wschodnich, gdzie Kapitan McLeod wrócił do służby, jaką pełnił w kolonii. Margaretha urodziła tam córkę, Jeanne Louise, ale jej małżeństwo rozpadało się z powodu kłótni. Kres małżeństwa nastąpił po śmierci syna .

Na początku XX stulecia, po nieudanych próbach pracy jako nauczycielka i rozpadzie małżeństwa , udała się do Paryża. Jeanne Louise została z ojcem. W Paryżu Margaretha zaczęła pozować jako księżniczka z Jawy. Wkrótce została tancerką egzotyczną, wykonującą tańce w stylu orientalnym. Występowała pod pseudonimem Mata Hari . Była też luksusową prostytutką, a jej kochankami byli politycy i oficerowie armii.

W 1917 roku została oskarżona we Francji o szpiegostwo. Miała działać jako podwójny agent na usługach Francji i Niemiec. Jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej. Dowodem w jej sprawie były przechwycone przez Anglików depesze nadawane przez Niemców z Madrytu. Jako jedyne kodowane były szyfrem złamanym wcześniej przez Anglików. Wysyłane były w trakcie pobytu Maty Hari w Madrycie, a dotyczyły rzekomego niemieckiego agenta, który zdołał dostać się do francuskiego wywiadu. Jeśli w ogóle była szpiegiem , jej rolę i szkodliwość wyolbrzymiono. Życie Maty Hari w czasie wojny stało się przedmiotem nieustających dyskusji. Dokładnie znany jest tylko koniec jej historii. 13 lutego 1917 roku aresztowano ją i z luksusowego pokoju w hotelu przewieziono do więzienia. Oskarżono ją o szpiegostwo i współpracę z wywiadem wroga. Twierdziła, że pieniądze dostawała za usługi seksualne. Ani obrona jednego z najsławniejszych adwokatów, mecenasa Cluneta, ani wstawiennictwo jej wysoko postawionych kochanków – Cambona, ambasadora Francji w Madrycie i de Marguerie, urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych – nie zdołały jej uratować. Uznano ją winną i 15 października 1917 roku wczesnym rankiem przewieziono na strzelnicę w koszarach w Vincennes. Została rozstrzelana, odmawiając jednak w romantycznym geście nałożenia opaski na oczy. Spośród 12 żołnierzy, którzy do niej strzelali, tylko jeden strzał trafił w serce. Pozostali żołnierze celowo spudłowali.[potrzebny przypis]

Podobni autorzy

Marinus van der Lubbe Fotografia
Marinus van der Lubbe1
komunista holenderski, stracony pod zarzutem podpalenia ...
Aldrich Ames Fotografia
Aldrich Ames1
amerykański agent CIA, szpiegujący dla ZSRR
Marcel Proust Fotografia
Marcel Proust21
pisarz francuski
Anna Iberszer1
aktorka polska, reżyser dźwięku, choreograf

Cytaty Mata Hari

Reklama

„Prostytutka? Tak. Ale zdrajczyni? Nigdy!“

— Mata Hari
słowa, które miała wypowiedzieć w trakcie procesu

„To już chomik ma większego, a się tak nie chwali.“

— Mata Hari
gdy była napastowana w wieku 13 lat przez pedofila, który namawiał przyszłą Matę Hari do dotknięcia swego penisa

„Nie zna mnie. A to dobre! Ma staruszek tupet!“

— Mata Hari
gdy żona generała Messiny’ego (starego i trwożliwego kochanka Maty Hari) prosiła o zwolnienie go z obowiązku świadczenia w jej procesie, „gdyż jej mąż nie tylko nie zna, ale nigdy nie słyszał o oskarżonej”.

„Moje życie stało się puste i jałowe bez niego.“

— Mata Hari
o śmierci swego dwuletniego synka Normana (zmarłego 27 czerwca 1899)

Dzisiejsze rocznice
Boris Bieriezowski Fotografia
Boris Bieriezowski
rosyjski przedsiębiorca 1946 - 2013
Józef Glemp Fotografia
Józef Glemp23
polski duchowny katolicki, kardynał 1929 - 2013
Helmut Newton Fotografia
Helmut Newton
niemiecki fotografik 1920 - 2004
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Marinus van der Lubbe Fotografia
Marinus van der Lubbe1
komunista holenderski, stracony pod zarzutem podpalenia ...
Aldrich Ames Fotografia
Aldrich Ames1
amerykański agent CIA, szpiegujący dla ZSRR
Marcel Proust Fotografia
Marcel Proust21
pisarz francuski