Mary Wortley Montagu cytaty

Mary Wortley Montagu Fotografia
1  0

Mary Wortley Montagu

Data urodzenia: 15. Maj 1689
Data zgonu: 21. Sierpień 1762

Reklama

Mary Wortley Montagu – angielska arystokratka, pisarka, autorka listów opisujących życie w Konstantynopolu, w ówczesnym imperium ottomańskim, gdzie zaobserwowała sposób ochrony przed ospą prawdziwą przez wariolizację, który następnie rozpropagowała w Londynie.

Mary Wortley Montagu urodziła się jako Mary Pierrepont. Była córką lorda Kingstona i lady Mary Fielding, krewnej powieściopisarza Henry'ego Fieldinga. W wieku 23 lat w 1712 wbrew woli rodziców, aby uniknąć narzuconego przez ojca kandydata na męża, poślubiła Edwarda Wortleya Montagu. W 1717 jej mąż został ambasadorem w Konstantynopolu, dokąd wyjechała. W ciągu roku wysłała do swoich przyjaciół 52 listy opisujące kulturę Orientu. Po powrocie do kraju rozpoczęła działalność literacką jako poetka, eseistka i feministka. W 1736 związała się z włoskim krytykiem Franceskiem Algarottim. Związek trwał do 1741 i zakończył się rozczarowaniem w Turynie.

W latach 1742–1746 mieszkała w Awinionie, a następnie powróciła do Włoch, gdzie przez dziesięć lat żyła z młodym hrabią Ugo Palazzim. W tym czasie korespondowała ze swą córką Lady Bute. Listy miały charakter literacki i były wzorowane na Listach pani de Sevigne do pani de Grignam. Po śmierci męża w 1761 powróciła do Londynu, gdzie zmarła. Po jej śmierci córka zniszczyła całą korespondencję z powodu zbyt dużej szczerości, jednakże ich kopie ukazały się w 1763, a pełne wydanie wyszło w 1967.

W pałacu Na Wodzie znajduje się jej portret w stroju tureckim narysowany w 1756 w technice olejnej przez Jeana-Étienne'a Liotarda.

Cytaty Mary Wortley Montagu

„Powinien pan zobaczyć moje stopy.“

— Mary Wortley Montagu
odpowiedź na słowa: „Jakież ma pani brudne dłonie, milady!”

Reklama

„Let this great maxim be my virtue’s guide,—
In part she is to blame that has been tried:
He comes too near that comes to be denied.“

— Mary Wortley Montagu
The Lady’s Resolve (1713). A fugitive piece, written on a window by Lady Montagu, after her marriage. Compare: "In part to blame is she, Which hath without consent bin only tride: He comes to neere that comes to be denide", Sir Thomas Overbury (1581–1613), A Wife, stanza 36.

Dzisiejsze rocznice
Donald Tusk Fotografia
Donald Tusk134
polski polityk 1957
Emilio Segrè Fotografia
Emilio Segrè
fizyk amerykański pochodzenia włoskiego, noblista 1905 - 1989
Karl Hess Fotografia
Karl Hess1
filozof amerykański, działacz polityczny 1923 - 1994
Następne dziesiejsze rocznice