Lukrecjusz cytaty

 Lukrecjusz Fotografia
14  0

Lukrecjusz

Data urodzenia: 94 p. n. e.
Data zgonu: 55 p. n. e.
Natępne imiona:Lucretius Carus,Titus Carus Lucretius

Reklama

Titus Lucretius Carus – rzymski poeta i filozof. Jeden z wąskiej grupy – obok Katullusa oraz komediopisarzy Plauta i Terencjusza – poetów republikańskiego Rzymu, których utwory zachowały się do naszych czasów.

Jedyne, znane nam dzieło Lukrecjusza to napisany heksametrem poemat De rerum natura , w sześciu księgach o łącznej objętości prawie 7500 wersów.

Utwór ten uważa się za arcydzieło literatury łacińskiej, podkreśla się też jego wpływ na rozwój całej następującej po Lukrecjuszu poezji, włącznie z Wergiliuszem. Jest to wykład filozofii epikurejskiej, a jego przesłaniem jest wyzwolenie człowieka od przesądów i strachu przed śmiercią. Lukrecjusz stara się to osiągnąć przechodząc stopniowo od etycznych aspektów nauki Epikura do jego fizyki i psychologii. Lukrecjusz nie ukończył jednak swego poematu, wydał go po jego śmierci Cycero.

O życiu Lukrecjusza wiadomo niewiele, jednym ze źródeł informacji jest Chronica Eusebia św. Hieronima. Według niej Lukrecjusz urodził się w roku 94 p.n.e., oszalał po przedawkowaniu napoju miłosnego, podczas przebłysków rozsądku napisał szereg ksiąg, które zostały prze-edytowane przez Cycerona, a Lukrecjusz popełnił samobójstwo w 44 roku swojego życia.

Przekaz św. Hieronima można podważać: epikureizm Lukrecjusza przedstawiony w jego dziele jest silnie racjonalistyczny i trudno przypuszczać, by traktował truciznę jako środek do rozwiązywania jakichkolwiek problemów[potrzebny przypis]. Ponadto, Hieronim był wrogiem epikureizmu, który zaprzeczał istnieniu życia pozagrobowego, jego relacje należy więc traktować z ostrożnością. Z drugiej strony, polski tłumacz De rerum natura, Adam Krokiewicz, uznał informację o samobójstwie Lukrecjusza za prawdopodobną, biorąc pod uwagę melancholię, jaką przesiąknięty jest cały poemat, a w szczególności jego III księga.

W jednym z listów do brata sprawę poematu Lukrecjusza poruszał Cycero. Jest to ostatnia napotykana w źródłach wzmianka o dziele Lukrecjusza aż do uwagi Donata z IV wieku, który w biografii Wergilego pisząc o przywdzianiu przez niego togi virilis jako znaku pełnoletności dodaje: "tego samego dnia zmarł poeta Lukrecjusz". Przyjmując za prawdę informację Hieronima, że Lukrecjusz żył 44 lata otrzymujemy stąd datę jego urodzenia jako ok. rok 99 p.n.e.[potrzebny przypis]

Jedyne co z całą pewnością można stwierdzić o życiu Lukrecjusza to fakt, że był przyjacielem lub klientem poety Gajusza Memmiusza, któremu dedykował swój poemat.

Podobni autorzy

 Epikur Fotografia
Epikur44
grecki filozof
Dante Alighieri Fotografia
Dante Alighieri25
średniowieczny poeta włoski
 Enniusz Fotografia
Enniusz7
poeta rzymski
 Wergiliusz Fotografia
Wergiliusz17
poeta rzymski
 Akcjusz Fotografia
Akcjusz1
rzymski poeta i dramatopisarz

Cytaty Lukrecjusz

Reklama
Reklama
Reklama

„Therefore death is nothing to us“

—  Lucretius
Context: Therefore death is nothing to us, it matters not one jot, since the nature of the mind is understood to be mortal. Book III, lines 830–831 (tr. Rouse)

Natępna
Dzisiejsze rocznice
 Pezet Fotografia
Pezet23
1980
Antoni Długosz Fotografia
Antoni Długosz3
polski duchowny katolicki, biskup 1941
Jozef Tiso Fotografia
Jozef Tiso3
słowacki duchowny katolicki, polityk 1887 - 1947
Ernie Pyle Fotografia
Ernie Pyle
amerykański dziennikarz 1900 - 1945
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
 Epikur Fotografia
Epikur44
grecki filozof
Dante Alighieri Fotografia
Dante Alighieri25
średniowieczny poeta włoski