Lukrecjusz cytaty

 Lukrecjusz Fotografia
13   0

Lukrecjusz

Data urodzenia: 94 p. n. e.
Data zgonu: 55 p. n. e.
Natępne imiona:Lucretius Carus, Titus Carus Lucretius

Reklama

Titus Lucretius Carus – rzymski poeta i filozof. Jeden z wąskiej grupy – obok Katullusa oraz komediopisarzy Plauta i Terencjusza – poetów republikańskiego Rzymu, których utwory zachowały się do naszych czasów.

Jedyne, znane nam dzieło Lukrecjusza to napisany heksametrem poemat De rerum natura , w sześciu księgach o łącznej objętości prawie 7500 wersów.

Utwór ten uważa się za arcydzieło literatury łacińskiej, podkreśla się też jego wpływ na rozwój całej następującej po Lukrecjuszu poezji, włącznie z Wergiliuszem. Jest to wykład filozofii epikurejskiej, a jego przesłaniem jest wyzwolenie człowieka od przesądów i strachu przed śmiercią. Lukrecjusz stara się to osiągnąć przechodząc stopniowo od etycznych aspektów nauki Epikura do jego fizyki i psychologii. Lukrecjusz nie ukończył jednak swego poematu, wydał go po jego śmierci Cycero.

O życiu Lukrecjusza wiadomo niewiele, jednym ze źródeł informacji jest Chronica Eusebia św. Hieronima. Według niej Lukrecjusz urodził się w roku 94 p.n.e., oszalał po przedawkowaniu napoju miłosnego, podczas przebłysków rozsądku napisał szereg ksiąg, które zostały prze-edytowane przez Cycerona, a Lukrecjusz popełnił samobójstwo w 44 roku swojego życia.

Przekaz św. Hieronima można podważać: epikureizm Lukrecjusza przedstawiony w jego dziele jest silnie racjonalistyczny i trudno przypuszczać, by traktował truciznę jako środek do rozwiązywania jakichkolwiek problemów[potrzebny przypis]. Ponadto, Hieronim był wrogiem epikureizmu, który zaprzeczał istnieniu życia pozagrobowego, jego relacje należy więc traktować z ostrożnością. Z drugiej strony, polski tłumacz De rerum natura, Adam Krokiewicz, uznał informację o samobójstwie Lukrecjusza za prawdopodobną, biorąc pod uwagę melancholię, jaką przesiąknięty jest cały poemat, a w szczególności jego III księga.

W jednym z listów do brata sprawę poematu Lukrecjusza poruszał Cycero. Jest to ostatnia napotykana w źródłach wzmianka o dziele Lukrecjusza aż do uwagi Donata z IV wieku, który w biografii Wergilego pisząc o przywdzianiu przez niego togi virilis jako znaku pełnoletności dodaje: "tego samego dnia zmarł poeta Lukrecjusz". Przyjmując za prawdę informację Hieronima, że Lukrecjusz żył 44 lata otrzymujemy stąd datę jego urodzenia jako ok. rok 99 p.n.e.[potrzebny przypis]

Jedyne co z całą pewnością można stwierdzić o życiu Lukrecjusza to fakt, że był przyjacielem lub klientem poety Gajusza Memmiusza, któremu dedykował swój poemat.

Podobni autorzy

 Epiktet Fotografia
Epiktet31
filozof rzymski
Søren Kierkegaard Fotografia
Søren Kierkegaard59
duński teolog i filozof
Lope de Vega Fotografia
Lope de Vega13
hiszpański komediopisarz
Jim Morrison Fotografia
Jim Morrison39
amerykański muzyk rockowy i poeta
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka
Adam Mickiewicz Fotografia
Adam Mickiewicz53
polski poeta

Cytaty Lukrecjusz

Reklama
Reklama
Reklama

„Therefore death is nothing to us“

—  Lucretius
Context: Therefore death is nothing to us, it matters not one jot, since the nature of the mind is understood to be mortal. Book III, lines 830–831 (tr. Rouse)

„All religions are equally sublime to the ignorant, useful to the politician, and ridiculous to the philosopher.“

—  Lucretius
As quoted in What Great Men Think of Religion (1972 [1945]) by Ira D. Cardiff, p. 245. Actually said by Edward Gibbonː "The various modes of worship, which prevailed in the Roman world, were all considered by the people, as equally true; by the philosopher, as equally false; and by the magistrate, as equally useful." (The History of the Decline and Fall of the Roman Empire, 1776, Vol. I, Ch. II).

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Janusz Korczak Fotografia
Janusz Korczak18
polski pisarz, lekarz 1878 - 1942
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista 1853 - 1932
Izaak Lewitan Fotografia
Izaak Lewitan
1860 - 1900
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
 Epiktet Fotografia
Epiktet31
filozof rzymski
Søren Kierkegaard Fotografia
Søren Kierkegaard59
duński teolog i filozof
Lope de Vega Fotografia
Lope de Vega13
hiszpański komediopisarz
Jim Morrison Fotografia
Jim Morrison39
amerykański muzyk rockowy i poeta