Lee Iacocca cytaty

Lee Iacocca Fotografia
2  0

Lee Iacocca

Data urodzenia: 15. Październik 1924

Reklama

Lee Iacocca – amerykański menedżer przemysłu samochodowego, prezes Forda i Chryslera.

Urodził się w rodzinie włoskich imigrantów; jego ojciec Nicola przybył do Ameryki w 1902 roku, mając 12 lat, a matka Antoinette w 1921 roku. Nicola Iacocca był człowiekiem interesu, prowadził m.in. jadłodajnię i kino. Rodzinie powodziło się całkiem dobrze aż do czasów wielkiego kryzysu. Lee Iacocca przez cały okres edukacji uczył się bardzo dobrze, pełnił też funkcję przewodniczącego samorządu szkolnego. W 1939 roku zachorował na gościec stawowy, w wyniku czego został zakwalifikowany jako niezdolny do odbycia służby wojskowej. Ukończył Uniwersytet Lehigh w Bethlehem w Pensylwanii, specjalizując się początkowo w technologii budowy maszyn, a później zmieniając ją na projektowanie zakładów przemysłowych i organizację produkcji. Na tej samej uczelni przez cztery lata studiował też psychologię i psychopatologię. W czasie studiów pracował jako dziennikarz w uniwersyteckiej gazecie The Brown and White. Następnie podjął studia magisterskie w Princeton. Jako przedmioty fakultatywne wybrał politologię i tworzywa sztuczne.

Od sierpnia 1946 roku rozpoczął karierę w Ford Motor Company. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, zaczynając jako inżynier-stażysta w służbach technicznych, a po dziewięciu miesiącach przenosząc się do działu sprzedaży samochodów. W 1960 roku, w wieku 36 lat, został prezesem Ford Division, najważniejszej jednostki całej kompanii. Mimo przeprowadzeniu wielu kampanii promujących nowe samochody, w 1978 roku został zwolniony przez Henry'ego Forda II.

Jeszcze tego samego roku Iacocca został prezesem Chryslera, a od września 1979 roku przewodniczącym rady nadzorczej. Za jego zarządu firma podniosła się z zapaści; wprowadził m.in. do produkcji minivana. Pracował tam do 1993 roku.

Po śmierci żony , chorej na cukrzycę, Iacocca wspiera badania nad tą chorobą, założył też własną fundację.

W 1984 roku Iacocca wydał autobiografię , a w 2007 książkę Where Have All the Leaders Gone.

Podobni autorzy

Danica Patrick Fotografia
Danica Patrick
amerykańska zawodniczka sportów samochodowych
Roger Smith
menedżer amerykański
Jarosław Bauc4
polski ekonomista

Cytaty Lee Iacocca

Reklama

„We were on a joyride, on free energy almost. [... ] It seems to me we need something like the Manhattan Project. We need some urgency saying, "Here's what we should be doing. We've got to get off fossil fuels."“

— Lee Iacocca
"The Long View: Iacocca Says Detroit Is Living in the Past" http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=9839029, Morning Edition, NPR, 26 April 2007

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Karl Schiller Fotografia
Karl Schiller
niemiecki polityk 1911 - 1994
José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 - 1936
Wojciech Siemion Fotografia
Wojciech Siemion5
aktor polski 1928 - 2010
Władysław Bartoszewski Fotografia
Władysław Bartoszewski53
polski polityk, działacz społeczny, historyk 1922 - 2015
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Danica Patrick Fotografia
Danica Patrick
amerykańska zawodniczka sportów samochodowych
Roger Smith
menedżer amerykański
Jarosław Bauc4
polski ekonomista