Katherine Mansfield cytaty

Katherine Mansfield Fotografia
9  0

Katherine Mansfield

Data urodzenia: 14. Październik 1888
Data zgonu: 9. Styczeń 1923

Reklama

Kathleen Mansfield Murry – modernistyczna autorka opowiadań pisząca pod pseudonimem Katherine Mansfield, przebywająca od 1903 roku głównie w Europie.

Była córką nowozelandzkiego bankiera, trzecim spośród pięciorga rodzeństwa. Większość swojego życia spędziła w miasteczku Karori, kilka kilometrów od Wellington. W latach 1898-1899 jej pierwsze opowiadania ukazały się w pismach z Wellington.

W wieku trzynastu lat została wysłana do szkoły w Anglii. Tam wydawała czasopismo. W 1903 roku wyruszyła na studia do Londynu. Początkowo miała zamiar zostać wiolonczelistką. Po ukończeniu studiów powróciła do Karori. Przez jakiś czas żyła w puszczy z powodu poróżnienia z rodzicami. Ojciec utrzymywał ją przez całe życie .

W 1909 roku wyszła za mąż za George’a Bowdena, którego opuściła po kilku dniach. W 1911 roku poznała Johna Middletona Murry, z którym stworzyła stały związek. W 1917 roku Katarzyna przeszła ciężkie zapalenie opłucnej, na skutek którego do końca życia miała problemy z płucami. Mansfield znała dobrze język francuski, niemiecki oraz łacinę, a także rosyjski.

Była biseksualna i miała wielu kochanków obojga płci.

Inspirowała się utworami Oscara Wilde’a i Antoniego Czechowa. Brała udział w londyńskim życiu towarzysko-literackim, publikując, niezbyt często, opowiadania i recenzje. Przyjaźniła się głównie z Aldousem Huxley’em, Virginią Woolf oraz D. H. Lawrence’em, który sportretował ją w powieści Zakochane kobiety, jako Gudrun. Prowadziła dziennik.

Cierpiała na gruźlicę, która była przyczyną jej przedwczesnej śmierci. Zmarła w wieku 34 lat na nagły krwotok.

Ciekawostką jest fakt, że napisała wiersz dla Stanisława Wyspiańskiego pt. Do Stanisława Wyspiańskiego.

Za jej życia wydano tylko dwa tomy opowiadań, dalsze oraz dzienniki, listy ukazywały się pośmiertnie przez kilka dekad. Najbardziej znane opowiadania Katherine Mansfield to: Miss Brill, Prelude, The Garden Party, The Doll’s House, The Fly.

Po polsku mamy: „Garden Party” w tłumaczeniu B. Kopelówna Czytelnik 1958, przekład Listów z 1978 roku oraz zbiór opowiadań Jej pierwszy bal .

Cytaty Katherine Mansfield

Reklama
Reklama
Reklama

„The world to me is a dream and the people in it are sleepers. I have known a few instances of intensity but that is all. I want to find a world in which these instances are united.“

— Katherine Mansfield
Context: The world to me is a dream and the people in it are sleepers. I have known a few instances of intensity but that is all. I want to find a world in which these instances are united. Shall I succeed? I scarcely care. What is important is to try & learn to live, and in relation to everything – not isolated. This isolation is death to me. Letter to S. S. Koteliansky, as quoted in "Always my thoughts & feelings go back to New Zealand" by Vincent O'Sullivan, in NZ Listener Vol 214 No 3556, (July 5-11 2008) http://www.nzlistener.co.nz/issue/3556/features/11387/printable/always_my_thoughts_feelings_go_back_to_new_zealand.html;jsessionid=7E38C804BAA963EB74F59C8EA61F048B

„Warm, eager, living life — to be rooted in life — to learn, to desire to know, to feel, to think, to act. That is what I want. And nothing less.“

— Katherine Mansfield
Context: Warm, eager, living life — to be rooted in life — to learn, to desire to know, to feel, to think, to act. That is what I want. And nothing less. That is what I must try for. … This all sounds very strenuous and serious. But now that I have wrestled with it, it’s no longer so. I feel happy — deep down. All is well. Entry in her journal (10 October 1922) which she tore out to send to John Middleton Murry, before changing her mind. This later became the last published entry in The Journal of Katherine Mansfield (1927) edited by J. Middleton Murry

„Whenever I prepare for a journey I prepare as though for death. Should I never return, all is in order.“

— Katherine Mansfield
Context: Whenever I prepare for a journey I prepare as though for death. Should I never return, all is in order. This is what life has taught me. Journal entry (29 January 1922), published in The Journal of Katherine Mansfield (1927)

„It is of immense importance to learn to laugh at ourselves.“

— Katherine Mansfield
Context: When we can begin to take our failures nonseriously, it means we are ceasing to be afraid of them. It is of immense importance to learn to laugh at ourselves. Journal entry (October 1922), published in The Journal of Katherine Mansfield (1927)

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej 1889 - 1945
Wojciech Korfanty Fotografia
Wojciech Korfanty5
polityk polski, działacz narodowy na Górnym Śląsku 1873 - 1939
Dylan Klebold1
Amerykanin, sprawca masakry w Columbine High School 1981 - 1999
William Burges Fotografia
William Burges
1827 - 1881
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy