Justus von Liebig cytaty

Justus von Liebig Fotografia
2  0

Justus von Liebig

Data urodzenia: 12. Maj 1803
Data zgonu: 18. Kwiecień 1873
Natępne imiona:Justus Freiherr von Liebig

Reklama

Justus von Liebig – niemiecki chemik. Wykładał chemię na uniwersytetach w Gießen i Monachium. Wynalazł kostkę bulionową. Obecnie Uniwersytet w Gießen nosi jego nazwisko.

Był zaangażowany w badania z zakresu chemii organicznej. Nazywany jest ojcem nawozów, udowodnił teorię o mineralnym odżywaniu się roślin, co stało się podstawą do wytworzenia nowoczesnej chemii rolnej. Początkowo w użytku znajdowały się jedynie naturalne nawozy mineralne takie jak np. saletra chilijska. Później nastąpił rozwój przemysłowego wytwarzania nawozów sztucznych, dzięki czemu stały się one o wiele bardziej dostępne i w dużym stopniu wpłynęły na rozwój rolnictwa XIX wieku.

Liebig jest również uważany za prekursora badań nad oddziaływaniem czynników środowiskowych na organizmy. Badając wpływ różnych pierwiastków na wzrost roślin, dostrzegł, że nawet niedobór tylko jednego z nich hamował wzrost i czynności życiowe. Spopularyzował „teorię minimum” mało znanego wówczas Carla Sprengela, która znana jest dzisiaj jako prawo minimum Liebiga – ten czynnik, którego jest najmniej działa ograniczająco na dany organizm.

Podobni autorzy

Peter Atkins Fotografia
Peter Atkins
angielski chemik
Jöns Jacob Berzelius Fotografia
Jöns Jacob Berzelius1
szwedzki chemik i mineralog
Derek Barton
brytyjski chemik, noblista
John Polanyi
chemik kanadyjski, noblista

Cytaty Justus von Liebig

Reklama

„The acquisition of a new truth is like the acquisition of a new sense, which renders a man capable and recognizing a large number of phenomena that are hidden from another, as they were from him originally.“

— Justus von Liebig
Chemische Briefe (1851) Full Text http://www.archive.org/details/chemischebriefe00liebuoft (quote's translation probably by Martin H. Fischer); quoted in Physical Chemistry in the Service of Medicine (1907), Wolfgang Pauli<!--different from _the_ W.P., most probably his father-->, p. 71, tr. by Martin H. Fischer. Full Text http://www.archive.org/details/cu31924000951792.

Dzisiejsze rocznice
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej 1889 - 1945
Wojciech Korfanty Fotografia
Wojciech Korfanty5
polityk polski, działacz narodowy na Górnym Śląsku 1873 - 1939
Dylan Klebold1
Amerykanin, sprawca masakry w Columbine High School 1981 - 1999
William Burges Fotografia
William Burges
1827 - 1881
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy