Juda Halevi cytaty

Juda Halevi Fotografia
2  0

Juda Halevi

Data urodzenia: 1079
Data zgonu: 1141

Reklama

Juda Halevi był żydowskim lekarzem, poetą i filozofem mieszkającym w Hiszpanii. Urodził się w Toledo albo w Tudeli, a zmarł w ziemi Izrael. Pochodził z zamożnej rodziny. Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Uważany jest za jednego największych poetów hebrajskich. Cenione są zarówno jego religijne, jak i świeckie wiersze. Wiele z nich śpiewanych jest do dzisiaj w żydowskiej liturgii. Jego najważniejszym dziełem filozoficznym jest Kuzari. Wiersze pisał po hebrajsku, a dzieła filozoficzne po arabsku. Jego twórczość należy do złotego okresu kultury żydowskiej w Hiszpanii.

== Przypisy ==

Podobni autorzy

Robert Frost Fotografia
Robert Frost13
poeta amerykański
Szalom Jaakow Abramowicz Fotografia
Szalom Jaakow Abramowicz2
twórca literatury jidysz i hebrajskiej

Cytaty Juda Halevi

„Kiedy obcy się biją, my padamy pierwsi.“

— Juda Halevi
Źródło: Hanna Zaremska, Trzy pierścienie Andaluzji, w: Historia Żydów. Trzy tysiące lat samotności, „Polityka”, wydanie specjalne 1/2008.

Reklama

„As regards the Sādōcaeans and Boēthosians, they are the sectarians who are anathemised in our prayer. The followers of Jesus are "the Baptists" who adopted the doctrine of baptism, being baptized in the Jordan."“

— Judah Halevi
(Part Three, "the Baptists" refers to the word meshumadim in the jewish prayer, followed by the words "will have no hope", the hebrew word can be explained in other ways)

Dzisiejsze rocznice
Jiří Menzel Fotografia
Jiří Menzel8
czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor 1938
Zygmunt Krasiński Fotografia
Zygmunt Krasiński24
polski poeta i dramatopisarz 1812 - 1859
Robert Beauvais2
1911 - 1982
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy