Jordi Savall cytaty

Jordi Savall Fotografia
2  0

Jordi Savall

Data urodzenia: 1. Sierpień 1941

Reklama

Jordi Savall – właściwie Jordi Savall i Bernadet − hiszpański muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, zwłaszcza renesansu i baroku, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie. Współtwórca i dyrygent zespołów Hespèrion XXI , La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations. Instrumentalista, grający na violi da gamba.

Rodzinę Savallów poddawano represjom, ponieważ w czasie wojny domowej stanęła po stronie republikańskiej. Jego ojciec, choć ukończył studia, nie mógł pracować w swoim zawodzie. Został przeniesiony do Igualady i pracował tam jako sekretarz w sądzie.

Jordi Savall wyniósł zamiłowanie do muzyki z domu rodzinnego, gdzie dużo się śpiewało, choć całkiem amatorsko. Sam śpiewał także w latach 1947-1955 w chórze w rodzinnej Igualadzie. W latach 1959-1965 kształcił się w konserwatorium muzycznym w Barcelonie, równocześnie współpracując z Ars Musicae Barcelona. Od 1968 kontynuował swoją edukację muzyczną w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, do której przeniosła się cała rodzina Savallów, gdyż w Hiszpanii nie było wówczas warunków, by studiować muzykę dawną, a ponadto nadal trwały represje polityczne względem nich. Przez 10 lat uczył się gry na wiolonczeli, którą zamienił następnie na violę da gamba. Scholę Cantorum w Bazylei ukończył w 1970. W 1974 zastąpił w Bazylei Augusta Wenzingera w roli nauczyciela gry na violi da gamba. W tym samym roku założył razem z Montserrat Figueras, Lorenzo Alpertem oraz Hopkinsonem Smithem zespół Hespèrion XX, który w XXI wieku zmienił nazwę na Hespèrion XXI. W 1987 powołał do życia zespół La Capella Reial de Catalunya, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki powstałej do XVIII wieku. W 1989 założył orkiestrę Le Concert des Nations, która gra głównie muzykę barokową, ale realizuje także nagrania muzyki z okresu klasycyzmu.

W ogromnym dorobku płytowym Savalla znajdują się m.in. interpretacje utworów Johna Dowlanda, Claudia Monteverdiego , Marina Marais, Jerzego Fryderyka Haendla oraz Jana Sebastiana Bacha .

W roku 2009, w ramach szóstego Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie, Savall zaprezentował swój projekt Jerusalem. Opowieść o Świętym Mieście do tej pory przedstawiana była tylko w Paryżu, Barcelonie i w samej Jerozolimie. Do wykonaniakrakowskiego muzyk zaprosił artystów różnych wyznań i narodowości, m.in. z Hiszpanii, Francji, Belgii, Grecji, Izraela, Palestyny, Iraku, Azerbejdżanu, Turcji, Maroka, Afganistanu, Armenii i Syrii. Za Jerusalem Savall został uhonorowany tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

W 2006 był nominowany do nagrody Grammy za album Don Quijote de la Mancha – Romances y Músicas. Za nagranie Dinastia Borgia otrzymał Grammy za rok 2010. Jest wielokrotnym laureatem Midem Classical Awards, wśród innych nagród można wymienić Officier de l'Ordre des Arts et Lettres , La Medalla de Oro de las Bellas Artes , Victoire de la Musique , Medalla d'Or partalmentu Catalonii .

Był mężem katalońskiej sopranistki Montserrat Figueras, zmarłej pod koniec roku 2011. Jego dzieci także uprawiają muzykę i często występują razem z ojcem. Córka Arianna jest znaną harfistką, natomiast syn Ferran gra na gitarze i teorbie oraz śpiewa.

Cytaty Jordi Savall

„Z despoty mam tylko brak poczucia upływającego czasu.“

— Jordi Savall
Źródło: Filip Łobodziński, Być bliżej Bacha, „Newsweek” nr 3/2007, 31 stycznia 2007, s. 92.

Dzisiejsze rocznice
Maurice Wilkins Fotografia
Maurice Wilkins
biochemik brytyjski, noblista 1916 - 2004
Mirosław Baka Fotografia
Mirosław Baka10
polski aktor 1963
Glenn Miller Fotografia
Glenn Miller2
amerykański muzyk jazzowy, puzonista, lider big bandu 1904 - 1944
Licio Gelli Fotografia
Licio Gelli
1919 - 2015
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jordi Sierra i Fabra Fotografia
Jordi Sierra i Fabra1
hiszpański pisarz
Georg Friedrich Händel Fotografia
Georg Friedrich Händel7
niemiecki kompozytor i organista
Romuald Twardowski Fotografia
Romuald Twardowski1
polski kompozytor i pedagog
Jean-Michel Jarre Fotografia
Jean-Michel Jarre3
francuski kompozytor muzyki elektronicznej
Brian Eno Fotografia
Brian Eno7
brytyjski muzyk rockowy
Johann Sebastian Bach Fotografia
Johann Sebastian Bach4
niemiecki kompozytor, organista, klawesynista, skrzypek ...
Jerzy Maksymiuk Fotografia
Jerzy Maksymiuk4
dyrygent polski