Jomo Kenyatta cytaty

Jomo Kenyatta Fotografia
4  0

Jomo Kenyatta

Data urodzenia: 20. Październik 1893
Data zgonu: 22. Sierpień 1978

Reklama

Jomo Kenyatta – kenijski polityk, prezydent w latach 1964-78.

Pochodził z plemienia Kikuju. Studiował w Wielkiej Brytanii antropologię społeczną pod kierunkiem profesora Bronisława Malinowskiego w London School of Economics. Po powrocie do kraju w 1946 czołowy przywódca ruchu wyzwoleńczego w Kenii; przewodniczący Afrykańskiego Narodowego Związku Kenii. W 1952 aresztowany wraz ze swoimi współpracownikami przez władze brytyjskie pod zarzutem kierowania powstaniem Mau Mau.

Uwolniony w 1961, odegrał główną rolę w doprowadzeniu kraju do niepodległości. Stanął na czele Afrykańskiego Narodowego Związku Kenii , zapewniając mu zwycięstwo w wyborach powszechnych w 1963; został premierem, a po uzyskaniu przez Kenię niepodległości 12 grudnia 1963 i proklamowaniu republiki w 1964 – prezydentem.

Walczył z antagonizmami plemiennymi i rasowymi; zdołał przekonać zagraniczny kapitał do inwestowania w Kenii, a białych osadników do pozostania w kraju i współpracy; prowadził zdecydowanie prozachodnią politykę. Dążąc do umocnienia władzy zdelegalizował w 1969 wszystkie organizacje polityczne. Skutecznie walczył z przejawami niezadowolenia. Umocnieniu jego władzy sprzyjały pomyślny rozwój gospodarczy, powiązania z zagranicznymi monopolami, autorytet i uznanie u współobywateli, którzy nadali mu tytuł Mzee , który w języku swahili oznacza - "starszy" i używany jest w odniesieniu do osób powszechnie szanowanych.

== Przypisy ==

Cytaty Jomo Kenyatta

„Zamierzamy wybaczyć przeszłość i spoglądać w przyszłość (...)“

— Jomo Kenyatta
Źródło: przemówienie do białych osadników w Nakuru wygłoszone po objęciu stanowiska kierownika rządu (lipiec 1961); cyt. za: Marek Pawełczak, Kenia, Warszawa 2004, str. 212

Reklama

„Naszym celem nie jest dobieranie ludzi według tego czy są czarni, biali lub brązowi, ale według ich kwalifikacji.“

— Jomo Kenyatta
Źródło: „Times”, 7 listopada 1961; cyt. za: Marek Pawełczak, Kenia, Warszawa 2004, str. 212

Dzisiejsze rocznice
Dominique de Villepin Fotografia
Dominique de Villepin2
polityk francuski 1953
Teodor Leszetycki Fotografia
Teodor Leszetycki1
polski pianista, kompozytor i pedagog 1830 - 1915
Gottfried Wilhelm Leibniz Fotografia
Gottfried Wilhelm Leibniz21
niemiecki filozof, matematyk, inżynier-mechanik, fizyk i... 1646 - 1716
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy