John Slessor cytaty

John Slessor Fotografia
2  0

John Slessor

Data urodzenia: 3. Czerwiec 1897
Data zgonu: 12. Lipiec 1979

Reklama

Sir John Cotesworth Slessor – generał RAF, jeden z najbardziej wpływowych dowódców lotnictwa alianckiego podczas II wojny światowej.

Chromy z powodu przebytej w dzieciństwie choroby Heinego-Medina, został początkowo uznany za niezdolnego do służby wojskowej. Podczas I wojny światowej, dzięki wpływowym znajomościom , dostał przydział do Królewskiego Korpusu Powietrznego . W latach 1914-1918 jako lotnik walczył na frontach w Afryce oraz we Francji. Od 1920 r. w RAF pełnił funkcje dowódcze na różnych szczeblach. Rozgłos przyniosła mu książka z dziedziny taktyki wojskowej, w której szczególny nacisk położył na rolę lotnictwa bombowego w demoralizowaniu oddziałów wrogiej armii. Od 1937 w brytyjskim Ministerstwie Lotnictwa. Podczas II wojny światowej obejmował kolejno stanowiska: zastępcy szefa sztabu Sił Powietrznych , dowódcy Obrony Wybrzeża RAF oraz dowódcy szefa sztabu RAF rejonów: śródziemnomorskiego i bliskowschodniego . W tym okresie decydował m.in. o dostawach lotniczych dla powstania warszawskiego z lotnisk położonych we Włoszech. Był przeciwnikiem zorganizowania pomocy dla Warszawy na szeroką skalę ze względu na wysokie straty ponoszone w takich wyprawach przez lotnictwo brytyjskie.

Po wojnie nadal związany bardzo mocno z lotnictwem wojskowym – pełnił m.in. obowiązki oficera odpowiedzialnego za skład kadr i szkolenie żołnierzy RAF . Po uzyskaniu stopnia generała, został szefem sztabu Sił Powietrznych .

Podobni autorzy

Cytaty John Slessor

Dzisiejsze rocznice
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski 1837 - 1873
Andreas Feininger
1906 - 1999
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Curtis LeMay Fotografia
Curtis LeMay3
polityk i wojskowy amerykański
Adolf Galland Fotografia
Adolf Galland
niemiecki lotnik, as myśliwski