Jean Jaurès cytaty

Jean Jaurès Fotografia
4  0

Jean Jaurès

Data urodzenia: 3. Wrzesień 1859
Data zgonu: 31. Lipiec 1914

Reklama

Jean Léon Jaurès – francuski przywódca socjalistyczny.

Krytykował program skrajnej lewicy, tzw. blankizm czy nawet anarchosyndykalizm. Walczył o pokój i proponował odwołanie się do formy strajku powszechnego w państwie uwikłanym w konflikt. Jego zdaniem socjalizm był najwyższą afirmacją praw jednostki. Wskazywał, iż rewolucja powinna prowadzić do przejęcia państwa i nadania mu nowych treści. Działacz II Międzynarodówki Socjalistycznej. Wypowiadał się za nauczaniem powszechnym, głosił poglądy antyklerykalne. Był znakomitym mówcą i dziennikarzem. W 1904 r. założył „L’Humanité” – gazetę adresowaną do szerokich mas społecznych. Interesował się filozofią, literaturą i sztuką, był gruntownie wykształcony, przez pewien czas wykładał filozofię na uniwersytecie w Tuluzie. Zasłynął jako obrońca praw robotników i współtwórca pierwszej we Francji spółdzielczej huty w Albi. Napisał Nową armię i pięciotomową Socjalistyczną historię rewolucji francuskiej . Zginął w paryskiej kawiarni Croissant zastrzelony przez nacjonalistę Raoula Villaina, którego skłoniła do tego czynu propaganda militarystów, przedstawiających Jaurèsa jako człowieka, który rzekomo wyrzekł się ojczyzny.

Cytaty Jean Jaurès

„Jestem socjalistą, ponieważ jestem republikaninem.“

— Jean Jaurès
Źródło: Tony Judt, Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty, tłum. Michał Filipczuk, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2013, s. 55.

Reklama

„Gdybym natężenie kampanii oszczerstw i pomówień wobec mnie uznał za probierz własnej wartości, to pod jej wpływem popadłbym w grzech pychy.“

— Jean Jaurès
Źródło: Tony Judt, Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty, tłum. Michał Filipczuk, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2013, s. 102.

Dzisiejsze rocznice
Maurice Herzog
polityk francuski 1919 - 2012
Richard Holbrooke Fotografia
Richard Holbrooke
dyplomata amerykański 1941 - 2010
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Yves-Marie Adeline Fotografia
Yves-Marie Adeline1
francuski polityk, filozof, publicysta, poeta i muzykolog
Georges Sorel Fotografia
Georges Sorel4
socjolog francuski