Javier Marías cytaty

Javier Marías Fotografia
6   0

Javier Marías

Data urodzenia: 20. Wrzesień 1951

Reklama

Javier Marías Franco − hiszpański pisarz.

Jego ojciec Julián Marías Aguilera był filozofem katolickim, represjonowanym za czasów dyktatury generała Francisco Franco. Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 17 lat. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, zajął się tłumaczeniem dzieł anglojęzycznych pisarzy na hiszpański . W 1979 otrzymał hiszpańską nagrodę narodową za tłumaczenie powieści Laurence'a Sterna Tristram Shandy. W latach 1983-1985 był wykładowcą literatury hiszpańskiej i lektorem języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego powieść Serce tak białe odniosła wielki sukces komercyjny i przyniosła mu uznanie krytyków. W 1997 otrzymał International IMPAC Dublin Literary Award. Publikuje w tygodniku El Pais. Niemiecki krytyk literatury Marcel Reich-Ranicki uważał go za jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych na świecie.

Podobni autorzy

Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Pedro Almodóvar Fotografia
Pedro Almodóvar15
hiszpański reżyser i scenarzysta
Louis de Funès Fotografia
Louis de Funès6
francuski aktor komediowy
Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Georges Clemenceau Fotografia
Georges Clemenceau17
francuski pisarz, lekarz i polityk

Cytaty Javier Marías

Reklama

„Opowiadający zazwyczaj potrafi wszystko dobrze wytłumaczyć i zarazem wytłumaczyć siebie, opowiadać to to samo co przekonywać lub wykazywać, albo pozyskiwać zrozumienie, w ten sposób wszystko może stać się zrozumiałe, nawet największe podłości, i wszystko może być przebaczone, jeśli jest cokolwiek do przebaczenia, wszystko puszczone płazem czy oswojone, a nawet obdarzone współczuciem, stało się, trudno, i trzeba nauczyć się z tym żyć, jeśli już wiemy, że się stało, i usadowić to gdzieś w naszej świadomości i w naszej pamięci, tak by dało nam dalej żyć, pomimo tego że się stało i mimo tego że o tym wiemy. Właśnie dlatego to, co się zdarzyło, nie jest nigdy tak groźne jak obawy i hipotezy, domysły i wyobrażenia, i senne koszmary, o które wcale nie wzbogacamy naszego poznania, lecz już doznawszy tych przeżyć czy też jak najszybciej je przemyślawszy, odsuwamy je i spychamy, w rezultacie wciąż nas przerażają w odróżnieniu od zdarzeń, które tracą na wadze same przez się, to znaczy, właśnie dlatego, że są zdarzeniami, bo rozumujemy następująco: wobec tego, że to się stało i wiem o tym, i jest to nieodwracalne, to powinienem sobie to wytłumaczyć i oswoić się z tym lub też postarać się, by ktoś mi to wytłumaczył, a najlepiej byłoby, gdyby opowiedziała mi to osoba, która się tego podjęła, bo ona wie. Szkopuł w tym, że osoba ta, już opowiadając, może wkraść się w łaski. Siła przedstawiania, jak sądzę: dlatego są oskarżeni, dlatego są wrogowie, których się morduje albo dokonuje się na nich egzekucji, albo linczuje, nie dopuszczając, by powiedzieli choćby jedno słowo – dlatego istnieją przyjaciele, których skazuje się na wygnanie i mówi się im: „Nie znam cię”, albo nie odpowiada się na ich listy – żeby nie mogli się usprawiedliwiać i nie wkradli się nagle w łaski, mówiąc o mnie, wyłącznie mnie szkalują, więc lepiej, żeby nie mówili, choć milcząc nie stają w mojej obronie.“

—  Javier Marías

„Life is a very bad novelist. It is chaotic and ludicrous.“

—  Javier Marías
"Javier Marías, The Art of Fiction No. 190" https://www.theparisreview.org/interviews/5680/javier-marias-the-art-of-fiction-no-190-javier-marias, interview with Sarah Fay, The Paris Review 179 (Winter 2006)

Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Thomas Kuhn
amerykański filozof nauki 1922 - 1996
John Cowper Powys Fotografia
John Cowper Powys
1872 - 1963
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Pedro Almodóvar Fotografia
Pedro Almodóvar15
hiszpański reżyser i scenarzysta
Louis de Funès Fotografia
Louis de Funès6
francuski aktor komediowy