Janina Brzostowska cytaty

1   0

Janina Brzostowska

Data urodzenia: 9. Lipiec 1897
Data zgonu: 18. Marzec 1986

Reklama

Janina Brzostowska . Poetka, tłumaczka, powieściopisarka. Córka Jana Dorozińskiego, dyrektora gimnazjum w Wadowicach, autora podręcznika psychologii dla klas maturalnych, i Julii z d. Berner. Matka Witolda Brostowa, profesora University of North Texas w Denton, dr. h.c. Politechniki Lwowskiej.

Ukończyła polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyszła za mąż za kapitana Ludomira Bończę-Brzostowskiego. Przez pewien czas mieszkała we Lwowie, gdzie jej mąż uzyskał doktorat prawa na tamtejszym uniwersytecie. Następnie małżeństwo osiadło w Warszawie.

Janina Brzostowska stała się najmłodszym członkiem grupy literackiej Czartak, założonej przez Emila Zegadłowicza. Zadebiutowała w 1924 r. . W latach 1938-1939 redagowała pismo "Skawa". Wydała 18 tomików poezji i w 1981 r. "Poezje zebrane", po roku 1981 wiersze w czasopismach literackich. Napisała trzy powieści: "Kobieta zdobywa świat", "Bezrobotni Warszawy" i "Lubuskie dziewanny". Publikowała w czasopismach.

Jako pierwsza przetłumaczyła na polski ze starogreckiego wszystkie wiersze Safony. Z niemieckiego przełożyła wiersze, których autorami są: Elisabeth Borchers, Karl Krolow, Rainer Maria Rilke, Georg Maurer i Guenter Kunert; z bułgarskiego: Weselin Chanczew; ze słowackiego: Jan Kostra; z czeskiego: Jaroslav Seifert - pierwsze tłumaczenia na polski, 20 lat przed Nagrodą Nobla i wszystkimi innymi tłumaczeniami.

Cechą charakterystyczną poezji Brzostowskiej jest refleksyjność, nie przejawiająca się jednak jako zwykłe dążenie do celnej pointy. Alfred Łaszowski zauważył, że u poetki refleksja "pełni funkcję inspiracji twórczej. Myśl owocuje w postaci bezpośrednio wywołanego przez nią wzruszenia. [...] Cała sztuka polega tu właściwe na tym, żeby sentencja nie była obcym ciałem wiersza. Trzeba więc [...] w pewnej mierze uczynić myśl wszechobecną, ale niewidzialną."

Poetka była jedną z założycielek International Academy of Poetry w Cambridge w Anglii.

Poezje Janiny Brzostowskiej tłumaczono na angielski, bułgarski, czeski, esperanto, francuski, hebrajski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rumuński, słowacki, ukraiński i włoski. Przekłady ukraińskie i hebrajskie doczekały się wydań książkowych w 2002 i 2003 r., przekłady niemieckie w 2016 r.

Podobni autorzy

Marzena Broda Fotografia
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Maria Konopnicka Fotografia
Maria Konopnicka32
polska pisarka, nowelistka, pisarka literatury dziecięce...
Oprah Winfrey Fotografia
Oprah Winfrey2
amerykańska prezenterka telewizyjna
Wojciech Bogusławski Fotografia
Wojciech Bogusławski10
polski aktor, śpiewak operowy, reżyser, pisarz, dramatop...
Amelia Earhart Fotografia
Amelia Earhart10
amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista

Cytaty Janina Brzostowska

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dzisiejsze rocznice
François de La Rochefoucauld Fotografia
François de La Rochefoucauld132
pisarz i filozof francuski 1613 - 1680
Victor Thorn Fotografia
Victor Thorn
1844 - 1930
Anton Webern Fotografia
Anton Webern
austriacki kompozytor 1883 - 1945
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Marzena Broda Fotografia
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Maria Konopnicka Fotografia
Maria Konopnicka32
polska pisarka, nowelistka, pisarka literatury dziecięce...