Jan Neruda cytaty

Jan Neruda Fotografia
0  0

Jan Neruda

Data urodzenia: 9. Lipiec 1834
Data zgonu: 22. Sierpień 1891
Natępne imiona:Jan Nepomuk Neruda

Reklama

Jan Nepomuk Neruda – czeski poeta, pisarz i dziennikarz.

Jego debiut literacki przypada na początek lat 60. XIX wieku. Debiutował w almanachu „Máj” wydawanym przez grupę poetycką Majowców od 1858. Autor m.in. Opowiadań ze Starej Pragi .

Urodził się na praskiej Małej Stranie, gdzie mieszkał przez całe życie. W latach 1845–1850 uczył się w Gimnazjum małostrańskim, zaś przez kolejne pięć lat uczęszczał do Liceum Akademickiego. Na życzenie swego ojca, po zdaniu matury Neruda próbował dostać się na Uniwersytet Karola, by rozpocząć studia na wydziale prawa. Nie powiodło mu się jednak, wobec czego z własnej inicjatywy próbował podjąć naukę na wydziale filozofii.

Wkrótce zaczął pisywać w praskiej prasie. Jego artykuły ukazywały się w takich tytułach jak „Národní listy”, „Obrazy domova”, „Čas”, „Květy”. Wraz z V. Hálkiem założył czasopismo „Lumír”. Jako pierwszy czeski dziennikarz pisał felietony.

W 1871 roku powrócił do Czech z podróży po innych krajach Austro-Węgier oraz do Niemiec, Francji, Włoch, Grecji i Egiptu. Jego dzienniki z tych wojaży były pełne gorzkich, ale trafnych uwag wobec ówczesnego społeczeństwa czeskiego, które wywołały wobec niego niechęć w pewnych kręgach inteligencji czeskiej.

Literacka i dziennikarska aktywność Nerudy zapowiadała czeskie odrodzenie kulturalne, jakie nastąpiło w ostatnim dwudziestoleciu XIX w.; nadal uchodzi on za jednego z jego prekursorów.

Przez większość życia walczył z ciągłymi trudnościami finansowymi; miał także problemy związane z nadużywaniem alkoholu.

Zmarł w Pradze i został pochowany na Cmentarzu Wyszehradzkim.

Zainspirowany twórczością Czecha, jego nazwisko przyjął za swój pseudonim chilijski poeta Pablo Neruda ; później zalegalizowano ten pseudonim jako nazwisko własne.

Cytaty Jan Neruda

Dzisiejsze rocznice
Nichiren Daishōnin Fotografia
Nichiren Daishōnin1
1222 - 1282
Ernst Haeckel Fotografia
Ernst Haeckel1
niemiecki biolog, filozof i podróżnik 1834 - 1919
Octave Mirbeau Fotografia
Octave Mirbeau16
pisarz francuski 1848 - 1917
Jânio Quadros Fotografia
Jânio Quadros
prezydent Brazylii, polityk 1917 - 1992
Następne dziesiejsze rocznice