Jakub Deml cytaty

Jakub Deml Fotografia
2   0

Jakub Deml

Data urodzenia: 20. Sierpień 1878
Data zgonu: 10. Luty 1961

Reklama

Jakub Deml – czeski poeta, prozaik i tłumacz. Ksiądz katolicki .

Rolę księdza rozumiał dość niekonwencjonalnie, co odbiło się na jego twórczości i życiu. Ważną rolę w życiu Demla odegrały kobiety: Eliška Weisenbergová , Pavla Kytlicová, Katarzyna Sporck – córka hrabiego Gustava Sweerts-Sporcka z Kuksu i nieszczęśliwa miłość pisarza, która wpłynęła na kształt jego bodaj najwybitniejszego utworu, Zapomnianego światła , oraz Maria Rosa Junová, która zrezygnowała dla niego ze studiów, aby przez 24 lata prowadzić mu dom. Pochodził z rodziny rolnika i wiejskiego kupca. W 1898 ukończył gimnazjum. Śmierć małej siostrzyczki Matylki i znajomość z wielkim symbolistą Otokarem Březiną to najważniejsze wydarzenia jego lat chłopięcych. Przez większość życia mieszkał w rodzinnym Tasovie na Morawach. Przeważającą część swych dzieł publikował własnym sumptem. Ogłosił 135 rozmaitych publikacji. W latach 30. w jego twórczości pojawiły się wątki antysemickie oraz krytyka demokracji czasów Masaryka. Po II wojnie światowej tylko dzięki interwencji V. Nezvala uniknął więzienia . Po 1948 r. objęty był całkowitym zakazem publikacji. Deml stał się kultowym autorem w środowisku czeskiego undergroundu, czeskich twórców orientacji chrześcijańskiej i wszelkich czeskich artystów niezależnych, nonkonformistycznych i poszukujących.

Twórczość Demla jest gatunkowo, tematycznie i stylistycznie bardzo różnorodna: eseje, wiersze, poematy prozą, opowiadania , dzienniki , teksty wspomnieniowe . Liczne wiersze, poematy i opowiadania wpisują się w wizjonerski, oniryczny nurt pisarstwa. W prozie pojawia się całe spektrum nastrojów, od rozpaczy, zwątpienia i chwytającej za gardło grozy, po głęboką ufność religijną i franciszkańską miłość do całego stworzenia. Debiutował esejem o wybitnym rzeźbiarzu, Slovo k Otčenáši Františka Bílka , w 1907 opublikował swój pierwszy tom poetycki Notantur lumina . Wydał m.in. następujące dzieła: Domů , Pro budoucí poutníky a poutnice , Česno , Moji přátelé , Tepna , Hlas mluví k Slovu , Rodný kraj , Cesta k jihu , Jugo , Verše české. 1907-1938 . Jest też autorem kilku utworów pisanych po niemiecku, np. Solitudo czy Das Lied eines wahnsinnig gewordenen Soldaten . Ostatnim większym dziełem pisarza jest Podzimní sen , napisany po odwiedzinach w komunistycznym obozie koncentracyjnym dla duchownych. Wydano również część jego korespondencji. Demla umieszcza się w katolickim nurcie literatury czeskiej, ale także uznaje się go za prekursora nadrealizmu i przedstawiciela ekspresjonizmu.

Na polski tłumaczony przez L. Engelkinga, A. S. Jagodzińskiego, A. Czcibor-Piotrowskiego. W przekładzie tego ostatniego, ukazała się osobna książkowa edycja Zapomnianego światła . Poza tym utwory Demla drukowane były w antologiach i czasopismach, m.in. w "Literaturze na Świecie".

Podobni autorzy

Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański
Alfred de Musset Fotografia
Alfred de Musset40
poeta i pisarz francuski
Antoine de Saint-Exupéry Fotografia
Antoine de Saint-Exupéry118
francuski pisarz i poeta, lotnik
Jean-Paul Sartre Fotografia
Jean-Paul Sartre80
powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski,...
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka
Jim Morrison Fotografia
Jim Morrison39
amerykański muzyk rockowy i poeta
Anatole France Fotografia
Anatole France52
powieściopisarz i krytyk francuski
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
Michaił Bułhakow Fotografia
Michaił Bułhakow77
pisarz rosyjski

Cytaty Jakub Deml

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Dzisiejsze rocznice
Janusz Korczak Fotografia
Janusz Korczak18
polski pisarz, lekarz 1878 - 1942
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista 1853 - 1932
Izaak Lewitan Fotografia
Izaak Lewitan
1860 - 1900
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański
Alfred de Musset Fotografia
Alfred de Musset40
poeta i pisarz francuski
Antoine de Saint-Exupéry Fotografia
Antoine de Saint-Exupéry118
francuski pisarz i poeta, lotnik
Jean-Paul Sartre Fotografia
Jean-Paul Sartre80
powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski,...
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka