Jakub Deml cytaty

Jakub Deml Fotografia
2  0

Jakub Deml

Data urodzenia: 20. Sierpień 1878
Data zgonu: 10. Luty 1961

Reklama

Jakub Deml – czeski poeta, prozaik i tłumacz. Ksiądz katolicki .

Rolę księdza rozumiał dość niekonwencjonalnie, co odbiło się na jego twórczości i życiu. Ważną rolę w życiu Demla odegrały kobiety: Eliška Weisenbergová , Pavla Kytlicová, Katarzyna Sporck – córka hrabiego Gustava Sweerts-Sporcka z Kuksu i nieszczęśliwa miłość pisarza, która wpłynęła na kształt jego bodaj najwybitniejszego utworu, Zapomnianego światła , oraz Maria Rosa Junová, która zrezygnowała dla niego ze studiów, aby przez 24 lata prowadzić mu dom. Pochodził z rodziny rolnika i wiejskiego kupca. W 1898 ukończył gimnazjum. Śmierć małej siostrzyczki Matylki i znajomość z wielkim symbolistą Otokarem Březiną to najważniejsze wydarzenia jego lat chłopięcych. Przez większość życia mieszkał w rodzinnym Tasovie na Morawach. Przeważającą część swych dzieł publikował własnym sumptem. Ogłosił 135 rozmaitych publikacji. W latach 30. w jego twórczości pojawiły się wątki antysemickie oraz krytyka demokracji czasów Masaryka. Po II wojnie światowej tylko dzięki interwencji V. Nezvala uniknął więzienia . Po 1948 r. objęty był całkowitym zakazem publikacji. Deml stał się kultowym autorem w środowisku czeskiego undergroundu, czeskich twórców orientacji chrześcijańskiej i wszelkich czeskich artystów niezależnych, nonkonformistycznych i poszukujących.

Twórczość Demla jest gatunkowo, tematycznie i stylistycznie bardzo różnorodna: eseje, wiersze, poematy prozą, opowiadania , dzienniki , teksty wspomnieniowe . Liczne wiersze, poematy i opowiadania wpisują się w wizjonerski, oniryczny nurt pisarstwa. W prozie pojawia się całe spektrum nastrojów, od rozpaczy, zwątpienia i chwytającej za gardło grozy, po głęboką ufność religijną i franciszkańską miłość do całego stworzenia. Debiutował esejem o wybitnym rzeźbiarzu, Slovo k Otčenáši Františka Bílka , w 1907 opublikował swój pierwszy tom poetycki Notantur lumina . Wydał m.in. następujące dzieła: Domů , Pro budoucí poutníky a poutnice , Česno , Moji přátelé , Tepna , Hlas mluví k Slovu , Rodný kraj , Cesta k jihu , Jugo , Verše české. 1907-1938 . Jest też autorem kilku utworów pisanych po niemiecku, np. Solitudo czy Das Lied eines wahnsinnig gewordenen Soldaten . Ostatnim większym dziełem pisarza jest Podzimní sen , napisany po odwiedzinach w komunistycznym obozie koncentracyjnym dla duchownych. Wydano również część jego korespondencji. Demla umieszcza się w katolickim nurcie literatury czeskiej, ale także uznaje się go za prekursora nadrealizmu i przedstawiciela ekspresjonizmu.

Na polski tłumaczony przez L. Engelkinga, A. S. Jagodzińskiego, A. Czcibor-Piotrowskiego. W przekładzie tego ostatniego, ukazała się osobna książkowa edycja Zapomnianego światła . Poza tym utwory Demla drukowane były w antologiach i czasopismach, m.in. w "Literaturze na Świecie".

Podobni autorzy

Cyprian Kamil Norwid Fotografia
Cyprian Kamil Norwid59
polski poeta, dramatopisarz, prozaik, artysta plastyk
Alan Sillitoe Fotografia
Alan Sillitoe5
pisarz angielski
Teresa z Ávili Fotografia
Teresa z Ávili3
hiszpańska zakonnica i mistyczka, święta Kościoła katoli...
Antoni Kucharczyk Fotografia
Antoni Kucharczyk7
polski poeta ludowy
João Guimarães Rosa Fotografia
João Guimarães Rosa
pisarz brazylijski

Cytaty Jakub Deml

Dzisiejsze rocznice
Getúlio Vargas Fotografia
Getúlio Vargas3
polityk brazylijski, prezydent 1882 - 1954
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta 1788 - 1824
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Cyprian Kamil Norwid Fotografia
Cyprian Kamil Norwid59
polski poeta, dramatopisarz, prozaik, artysta plastyk
Alan Sillitoe Fotografia
Alan Sillitoe5
pisarz angielski
Raymond Roussel Fotografia
Raymond Roussel
pisarz francuski
Teresa z Ávili Fotografia
Teresa z Ávili3
hiszpańska zakonnica i mistyczka, święta Kościoła katoli...