Jacque Fresco cytaty

Jacque Fresco Fotografia
4  0

Jacque Fresco

Data urodzenia: 13. Marzec 1916
Data zgonu: 18. Maj 2017

Reklama

Jacque Fresco - amerykański futurolog, architekt i projektant mieszkający na Florydzie.

Proponuje oryginalne rozwiązania w strukturach społeczeństw, budownictwie i komunikacji. Jego humanistyczne wizje społeczeństwa przyszłości kładą nacisk na stworzenie świata bez rządów poszczególnych państw, wojen i przemocy, harmonijnie współpracującego w realizacji korzystnych dla ogólnoświatowego społeczeństwa rozwiązań. Od lat pracuje z asystentką Roxanne Meadows.

Cytaty Jacque Fresco

Reklama

„Jako młody chłopak dorastający w Nowym Jorku odmówiłem złożenia przysięgi na wierność fladze. Zostałem za to oczywiście odesłany do dyrektora. A on zapytał: „dlaczego nie chcesz przysięgać na flagę? Wszyscy to robią!” Odpowiedziałem, że wszyscy kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska, ale to nie zmieniło faktu, że nie jest. Wyjaśniłem, że Ameryka wszystko, co ma zawdzięcza innym kulturom, innym narodom i że raczej złożyłbym przysięgę na wierność Ziemi i wszystkim jej mieszkańcom. Nie trzeba chyba mówić, że wkrótce po tym porzuciłem szkołę całkowicie i założyłem laboratorium w swoim pokoju. Tam zacząłem zgłębiać tajniki nauki i przyrody. Uświadomiłem sobie wtedy, że wszechświatem rządzą pewne prawa i że człowiek razem z całym społeczeństwem nie jest wolny od tych praw. Wtedy nastąpił krach roku 1929, który rozpoczął okres znany nam dziś jako „Wielki Kryzys”. Ciężko było mi zrozumieć dlaczego miliony ludzi głodowało, zostało bez pracy i dachu nad głową, gdy wszystkie fabryki nadal stały. Ilość zasobów się nie zmieniła. Wtedy właśnie uświadomiłem sobie, że reguły gry ekonomicznej były z gruntu błędne. Niedługo potem przyszła Druga Wojna Światowa, podczas której narody na zmianę, systematycznie wyniszczały się nawzajem. Później obliczyłem sobie, że całe zniszczenie i zmarnowane zasoby przeznaczone na tę wojnę mogłyby swobodnie zaspokoić potrzeby każdego mieszkańca tej planety. Od tamtej pory obserwowałem jak ludzkość nieuchronnie zmierza ku zagładzie. Na moich oczach marnowano i niszczono bezcenne surowce w imię zysku i wolnorynkowych idei. Byłem świadkiem wciśnięcia systemu wartości społeczeństwa w ramy chorego materializmu i bezmyślnej konsumpcji. Widziałem finansowe potęgi przejmujące kontrolę nad rządami i polityką rzekomo wolnych narodów. Teraz mam 94 lata i obawiam się, że moje usposobienie jest takie samo jak 75 lat temu. Musimy skończyć z tym gównem.“

— Jacque Fresco
Źródło: [https://www. youtube. com/watch? v=4Z9WVZddH9w&feature=youtu. be&t=5m55s film] Zeitgeist: Moving Forward (2011)

Dzisiejsze rocznice
Curtis LeMay Fotografia
Curtis LeMay3
polityk i wojskowy amerykański 1906 - 1990
Aleksander Kwaśniewski Fotografia
Aleksander Kwaśniewski67
polski polityk, przezydent Polski 1954
Margaret Mead Fotografia
Margaret Mead7
uczona amerykańska, antropolog 1902 - 1978
Dalajlama VI Fotografia
Dalajlama VI1
1683 - 1706
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Joyce Carol Oates Fotografia
Joyce Carol Oates17
pisarka amerykańska
Jean Baudrillard Fotografia
Jean Baudrillard7
francuski socjolog i filozof kultury
Norman Mailer Fotografia
Norman Mailer7
pisarz amerykański
Erik Erikson Fotografia
Erik Erikson1
duński psychoanalityk i psycholog