Irwin Shaw cytaty

Irwin Shaw Fotografia
4   0

Irwin Shaw

Data urodzenia: 27. Luty 1913
Data zgonu: 16. Maj 1984

Reklama

Irwin Shaw, właściwie Irwin Gilbert Shamforoff – amerykański dramatopisarz, scenarzysta i autor powieści.

Urodził się jako Irwin Shamforoff w południowym Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku w rodzinie żydowskich emigrantów z Rosji. Wkrótce po jego narodzinach Shamforoffowie przeprowadzili się do Brooklynu i zmienili nazwisko na Shaw. Tam spędził młodość i chodził do college'u, który ukończył w 1934. W szkole redagował szkolną gazetę.

Rozpoczął pisanie scenariuszy w 1935, kiedy miał 21 lat. W tym czasie napisał też kilka radiowych słuchowisk, a w tym Dick Tracy, The Gumps i Studio One. W 1936 napisał i wystawił pierwszą sztukę, Bury the Dead o żołnierzach poległych na wojnie. W latach 40. napisał kilka scenariuszy filmowych, w tym Talk of the Town , The Commandos Strike at Dawn i Easy Living .

Podczas II wojny światowej zaciągnął się do armii i służył jako warrant officer w Europie. Na podstawie tamtych doświadczeń w napisał swoją pierwszą powieść Młode lwy, opublikowaną w 1948, która odniosła duży sukces i została sfilmowana w 1958. Shaw był niezadowolony z ekranizacji.

Drugą powieścią była The Troubled Air, kronika czasu maccartyzmu, wydana w 1951. Był jednym z tych, którzy podpisali się pod petycją z prośbą do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o rewizję wyroku dla pisarzy Johna Howarda Lawsona i Daltona Trumbo.

Fałszywie oskarżony o związki z komunizmem poprzez publikacje Red Channels, znalazł się na Czarnej liście Hollywood, osób sympatyzujących z Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych. W 1951 opuścił USA i zamieszkał w Europie, gdzie spędził 25 lat, większość w Paryżu i Szwajcarii. W latach 50. napisał kilka scenariuszy, w tym Desire Under the Elms i Fire Down Below .

Podczas pobytu w Europie napisał kilka bestsellerów, w tym Lucy Crown , Two Weeks in Another Town i Pogoda dla bogaczy , na podstawie którego został nakręcony miniserial w 1976.

Za życia otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym dwie O. Henry Awards, National Institute of Arts and Letters i trzy Playboy Awards. Zmarł w Davos w Szwajcarii.

Podobni autorzy

Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański
Will Durant Fotografia
Will Durant1
filozof i historyk amerykański

Cytaty Irwin Shaw

„Pogoda w sam raz dla bogaczy.“

—  Irwin Shaw
Źródło: powieść Pogoda dla bogaczy (Rich Men, Poor Men), część III, rozdz. 5 z 1969. Jednocześnie tytuł popularnego serialu amerykańskiego zrealizowanego według książki.

Reklama
Reklama

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Dzisiejsze rocznice
Jorge Luis Borges Fotografia
Jorge Luis Borges45
argentyński pisarz, poeta i eseista 1899 - 1986
Tsutomu Hata Fotografia
Tsutomu Hata2
japoński polityk, premier 1935
Tadeusz Komorowski Fotografia
Tadeusz Komorowski17
polski generał, dowódca AK, polityk emigracyjny 1895 - 1966
Getúlio Vargas Fotografia
Getúlio Vargas3
polityk brazylijski, prezydent 1882 - 1954
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański