Irwin Shaw cytaty

Irwin Shaw Fotografia
4   0

Irwin Shaw

Data urodzenia: 27. Luty 1913
Data zgonu: 16. Maj 1984

Reklama

Irwin Shaw, właściwie Irwin Gilbert Shamforoff – amerykański dramatopisarz, scenarzysta i autor powieści.

Urodził się jako Irwin Shamforoff w południowym Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku w rodzinie żydowskich emigrantów z Rosji. Wkrótce po jego narodzinach Shamforoffowie przeprowadzili się do Brooklynu i zmienili nazwisko na Shaw. Tam spędził młodość i chodził do college'u, który ukończył w 1934. W szkole redagował szkolną gazetę.

Rozpoczął pisanie scenariuszy w 1935, kiedy miał 21 lat. W tym czasie napisał też kilka radiowych słuchowisk, a w tym Dick Tracy, The Gumps i Studio One. W 1936 napisał i wystawił pierwszą sztukę, Bury the Dead o żołnierzach poległych na wojnie. W latach 40. napisał kilka scenariuszy filmowych, w tym Talk of the Town , The Commandos Strike at Dawn i Easy Living .

Podczas II wojny światowej zaciągnął się do armii i służył jako warrant officer w Europie. Na podstawie tamtych doświadczeń w napisał swoją pierwszą powieść Młode lwy, opublikowaną w 1948, która odniosła duży sukces i została sfilmowana w 1958. Shaw był niezadowolony z ekranizacji.

Drugą powieścią była The Troubled Air, kronika czasu maccartyzmu, wydana w 1951. Był jednym z tych, którzy podpisali się pod petycją z prośbą do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o rewizję wyroku dla pisarzy Johna Howarda Lawsona i Daltona Trumbo.

Fałszywie oskarżony o związki z komunizmem poprzez publikacje Red Channels, znalazł się na Czarnej liście Hollywood, osób sympatyzujących z Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych. W 1951 opuścił USA i zamieszkał w Europie, gdzie spędził 25 lat, większość w Paryżu i Szwajcarii. W latach 50. napisał kilka scenariuszy, w tym Desire Under the Elms i Fire Down Below .

Podczas pobytu w Europie napisał kilka bestsellerów, w tym Lucy Crown , Two Weeks in Another Town i Pogoda dla bogaczy , na podstawie którego został nakręcony miniserial w 1976.

Za życia otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym dwie O. Henry Awards, National Institute of Arts and Letters i trzy Playboy Awards. Zmarł w Davos w Szwajcarii.

Podobni autorzy

Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański
Will Durant Fotografia
Will Durant1
filozof i historyk amerykański

Cytaty Irwin Shaw

„Pogoda w sam raz dla bogaczy.“

—  Irwin Shaw
Źródło: powieść Pogoda dla bogaczy (Rich Men, Poor Men), część III, rozdz. 5 z 1969. Jednocześnie tytuł popularnego serialu amerykańskiego zrealizowanego według książki.

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Kamil de Lellis Fotografia
Kamil de Lellis5
zakonnik włoski, święty Kościoła katolickiego 1550 - 1614
Enrico Berlinguer Fotografia
Enrico Berlinguer1
1922 - 1984
Wojciech Jaruzelski Fotografia
Wojciech Jaruzelski42
generał, działacz PZPR, prezydent PRL i RP 1923 - 2014
Beda Czcigodny Fotografia
Beda Czcigodny2
672 - 735
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański