Imelda Marcos cytaty

Imelda MarcosFotografia

8  0

Imelda Marcos

Data urodzenia:2. Lipiec 1929

Imelda Romuáldez Marcos − była żona prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa i znana osoba życia politycznego Filipin.

Była laureatką konkursu piękności Miss Manila i została w 1954 r. żoną filipińskiego polityka Ferdinanda Marcosa. W 1965 r. Marcos został prezydentem Filipin, a od 1974 r. rządził w sposób autokratyczny. W czasie jego rządów Imelda Marcos weszła do kręgów władzy i została mianowana gubernatorem Regionu Stołecznego, ministrem ekologii oraz budownictwa mieszkaniowego. W czasie choroby Marcosa faktycznie sprawowała władzę nad państwem. W imieniu męża wielokrotnie reprezentowała Filipiny za granicą, między innymi stała na czele delegacji do Moskwy uczestniczących w pogrzebach kolejnych przywódców ZSRR – Leonida Breżniewa , Jurija Andropowa i Konstantina Czernienko . W 1971 reprezentowała Filipiny na obchodach 2500-lecia Cesarstwa Perskiego, które były jednym z największych w historii zgromadzeń koronowanych głów i przywódców z całego świata. 7 grudnia 1972 roku została ciężko zraniona nożem przez zamachowca.

Po obaleniu rządów klanu Marcosów w 1986 r., Marcosowie schronili się na Hawajach. Słynna stała się wtedy jej ekstrawagancja, a Imelda Marcos stała się sławna z powodu pozostawionej w rezydencji prezydenckiej Malacañan Palace olbrzymiej kolekcji luksusowego obuwia , 15 płaszczy z norek, 508 długich płaszczy, 888 torebek, 65 parasolek, 71 par okularów przeciwsłonecznych.

Trzy lata po śmierci Marcosa w 1989 r. Imelda Marcos powróciła na Filipiny i wystartowała w wyborach prezydenckich, w których doznała porażki, lecz zdobyła miejsce w Izbie Reprezentantów. W 1998 r. ponownie próbowała, bez skutku, zdobyć fotel prezydencki. Po wygaśnięciu jej immunitetu w 2001 r. została aresztowana i oskarżona o malwersacje finansowe, które miały miejsce za rządów Marcosów, lecz została uniewinniona.

W kwietniu 2010 ukazał się album koncepcyjny "Here Lies Love" Davida Byrne'a i Fatboy Slima, z udziałem 22 wokalistek, poświęcony osobie Imeldy Marcos.

Od 2010 roku ponownie sprawuje funkcję deputowanej do filipińskiej Izby Reprezentantów.

Cytaty Imelda Marcos

„Chcę poświęcić moje życie biednym, którzy kochali mojego męża. Kraj potrzebuje prezydentów, ale także matki.“ Źródło: Erich Schaake, Kobiety dyktatorów, wyd. Videograf II, Katowice 2004, łum. Roman Niedballa, ts. 89.


„W piwnicy nie mam żadnych zwłok, tylko buty.“ podczas śledztwa w sprawie zabójstwa Benigno Aquino, filipińskiego senatora i przywódcy antymarcosowej opozycji


„Piękność jest jedyną rzeczą, która potrafi karmić ludzkie dusze.“ Źródło: Erich Schaake, Kobiety dyktatorów, wyd. Videograf II, Katowice 2004, tłum. Roman Niedballa, s. 79.

„Mój związek z [Ferdinandem] Marcosem był romantyczny, nie ekonomiczny,“ Źródło: Erich Schaake, Kobiety dyktatorów, wyd. Videograf II, Katowice 2004, tłum. Roman Niedballa, s. 90.