Ignazio Silone cytaty

Ignazio Silone Fotografia
6   0

Ignazio Silone

Data urodzenia: 1. Maj 1900
Data zgonu: 22. Sierpień 1978

Reklama

Ignazio Silone, właśc. Secondino Tranquili – włoski pisarz i działacz socjalistyczny.

Urodził się w rodzinie drobnego posiadacza ziemskiego, stracił ojca jako jedenastolatek. Cztery lata później w czasie trzęsienia ziemi zginęła jego matka; osierocony i bezdomny został przygarnięty razem z młodszym bratem przez ciotkę. Jako nastolatek wstąpił do młodzieżówki Włoskiej Partii Socjalistycznej. Trzęsienie ziemi przerwało jego edukację, którą ostatecznie porzucił w 1917.

W 1921 współtworzył Włoską Partię Komunistyczną. Pracował w gazetach komunistycznych „Avanti” i „L’Avanguardia”, zaś w 1922 wyjechał z Rzymu do Triestu, by tam stanąć na czele redakcji dziennika „Il Lavoratore”. Już w roku następnym gazeta została zamknięta. Wówczas Silone kilkakrotnie nielegalnie wyjeżdżał z Włoch na polecenie partii, będąc m.in. w Berlinie i w Hiszpanii. Do 1927 należał do ścisłego kierownictwa partii. Według pracy Daria Biocci i Maura Canaliego L’Informatore: Silone, i comunisti e la polizia był w tym samym okresie informatorem tajnej policji faszystowskiej pod pseudonimem Silvestri.

W 1927 udał się do ZSRR razem z Palmiro Togliattim, działał w Kominternie. Protestował przeciwko usunięciu z niego Lwa Trockiego i Grigorija Zinowiewa. Obserwacje sposobu działania Międzynarodówki Komunistycznej sprawiły, że po osiedleniu się w Szwajcarii w 1930 Silone zdecydowanie opowiedział się przeciwko stalinizmowi, a z czasem był coraz bardziej sceptyczny wobec marksizmu. Na porzucenie wszelkiej działalności politycznej wpływ miał także jego fatalny stan zdrowia – cierpiał na gruźlicę i depresję kliniczną. W 1933 opublikował swoją pierwszą powieść zatytułowaną Fontamara, poświęconą życiu najbiedniejszych chłopów z jego rodzinnej prowincji Abruzzo. W podobnym tonie utrzymane były również jego późniejsze dzieła. W czasie II wojny światowej Silone zaangażował się w podziemny ruch socjalistyczny, wspierając ze Szwajcarii grupy ruchu oporu w północnych Włoszech i Niemczech. Po wyzwoleniu Włoch wrócił do ojczyzny i w 1944 został wybrany deputowanym z ramienia Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zdaniem historyka szwajcarskiego Petera Kambera w czasie II wojny światowej był również agentem Biura do Spraw Strategicznych. Na początku 1944 został internowany przez władze szwajcarskie początkowo w Zurychu, a następnie w Davos.

Po powrocie do Włoch w coraz większym stopniu odcinał się od działalności socjalistów. W 1947 redagował dziennik „Europa Socialista”, w którym rozwijał własną wizję politycznej przyszłości kontynentu europejskiego, rządzonego na zasadach sprawiedliwości społecznej, bez ingerencji zarówno amerykańskiej, jak i rosyjskiej. W 1949 napisał jeden z sześciu esejów zawartych w antologii The God that Failed, złożonej z tekstów byłych działaczy komunistycznych, którzy zrewidowali swoje poglądy polityczne. Publikował w czasopismie „Tempo Presente”, jednak zrezygnował z tej działalności, gdy dowiedział się, że było ono finansowane przez CIA. W 1969 otrzymał Nagrodę Jerozolimską. Do końca życia nazywał siebie „socjalistą bez partii”. Zmarł po długiej chorobie i został pochowany w Pescinie.

Wszystkie jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.

Podobni autorzy

Salvador Allende Fotografia
Salvador Allende5
chilijski polityk
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
Ojciec Pio Fotografia
Ojciec Pio13
włoski zakonnik i duchowny, święty kościoła katolickiego...
Władysław Gomułka Fotografia
Władysław Gomułka29
polski polityk komunistyczny, I sekretarz KC PZPR
Margaret Thatcher Fotografia
Margaret Thatcher26
premier Wielkiej Brytanii
Kamil de Lellis Fotografia
Kamil de Lellis5
zakonnik włoski, święty Kościoła katolickiego
Feliks Dzierżyński Fotografia
Feliks Dzierżyński24
polski i rosyjski działacz komunistyczny

Cytaty Ignazio Silone

Reklama

„Fascism was a counter-revolution against a revolution that never took place.“

—  Ignazio Silone
The School for Dictators http://books.google.com/books?id=9scdAAAAMAAJ&q=%22Fascism+was+a+counter-revolution+against+a+revolution+that+never+took+place%22&pg=PA42#v=onepage (1938)

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Dzisiejsze rocznice
Archibald Joseph Cronin Fotografia
Archibald Joseph Cronin2
pisarz angielski 1896 - 1981
Gottfried Keller Fotografia
Gottfried Keller3
1819 - 1890
Mikołaj z Oresme Fotografia
Mikołaj z Oresme
francuski średniowieczny filozof
Bill Bright Fotografia
Bill Bright
1921 - 2003
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Salvador Allende Fotografia
Salvador Allende5
chilijski polityk
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
Ojciec Pio Fotografia
Ojciec Pio13
włoski zakonnik i duchowny, święty kościoła katolickiego...