George Santayana cytaty

George Santayana Fotografia

14   0

George Santayana

Data urodzenia: 16. Grudzień 1863
Data zgonu: 26. Wrzesień 1952

George Santayana – amerykański pisarz i filozof.

Pełne jego nazwisko brzmiało Jorge Augustín Nicolás Ruiz de Santayana y Borrás. Zamieszkał w Bostonie w 1872 roku i zmienił swe imię z wersji hiszpańskiej na wersję angielską: George. Studiował na Harvardzie, gdzie jednym z jego wykładowców był William James. Potem sam został wykładowcą na tej uczelni. Odszedł w roku 1912, gdy otrzymał pokaźny spadek. Następnie przebywał głównie w Paryżu i Oksfordzie, a w 1925 roku osiadł w Rzymie.

Napisał 18 tomów dzieł filozoficznych, a także m.in. powieść The Last Puritan, bestseller w 1935 roku, i autobiografię Persons and Places chwaloną przez krytykę. Do dzieł filozoficznych należą: „The Life of Reason: or the Phases of Human Progress” , nadto: „Sonnets and other Verses” , „Lucifer, a Theological Tragedy” , „Three Philosophical Poets” , „Character and Opinion in the U. S.” , „Platonism and the Spiritual Life” . Wydał ponadto zbiorowe „Poems” . Szkice: „Soliloquies in England” , wnikliwe studium życia angielskiego, nowe cykle studiów filozoficznych: „Scepticism and Animal Faith” , „The Realm of Essence” , „The Realm of Matter” i in., modyfikujące jego poglądy i krytykę neohumanizmu: „The Genteel Tradition at Bay” .

Jego filozofia była materialistyczna, sceptyczna. Choć uważał się za ateistę, ostatnich 10 lat życia spędził w rzymskokatolickim klasztorze.

Cytaty George Santayana


George Santayana Fotografia
George Santayana14
1863 – 1952
„Towarzystwo jest jak powietrze: niezbędne do oddychania, ale niewystarczające do życia.“Źródło: Księga toastów i humoru biesiadnego, wybór i oprac. Leszek Bubel, wyd. „Zamek”, Warszawa 1995, s. 150.George Santayana Fotografia
George Santayana14
1863 – 1952
„Nic nie tchnie taką świeżością jak przedświt i brzask nowego dnia.“Źródło: Leksykon złotych myśli, wyboru dokonał Krzysztof Nowak, Warszawa 1998.


George Santayana Fotografia
George Santayana120
20th-century Spanish-American philosopher associated wit... 1863 – 1952
„Sanity is a madness put to good uses.“The Essential Santayana: Selected Writings


Podobni autorzy