Frank Herbert cytaty

Frank HerbertFotografia

36  0

Frank Herbert

Data urodzenia:8. Październik 1920
Data zgonu:11. Luty 1986
Natępne imiona:Фрәңк Һерберт

Frank Herbert – amerykański pisarz science fiction. Znany przede wszystkim jako autor wielokrotnie nagradzanej serii powieści Kroniki Diuny.

Twórczość Herberta określana jest jako hard science fiction i łączy zagadnienia z zakresu ekologii, filozofii, teologii, psychologii i ekonomii. Herbert koncentruje się na naturze człowieka, na jego możliwościach i niebezpieczeństwach, które mu grożą ze strony wymykającej się spod kontroli techniki, systemów totalitarnych i narkotyków zmieniających stan świadomości. Inspirowały go religie: buddyzm, którego był wyznawcą, a także islam. Pisarstwo Herberta bardziej skupia się na przyszłości samego człowieka niż tworzonych przez niego technologii.

Ukończył biologię na Uniwersytecie w Seattle. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej. Po wojnie pracował m.in. jako operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.

Jego pierwsze opowiadanie nie należało do gatunku SF, a ukazało się w magazynie Esquire. W prasie fantastyczno-naukowej zaczął publikować od 1952, nie odnosząc wielkich sukcesów. Zaistniał dopiero w 1956 po wydaniu powieści Dragon in the Sea, która została określona jako "fantastyczno-naukowy kryminał ze skomplikowanym śledztwem psychologicznym".

Cytaty Frank HerbertFrank Herbert Fotografia
Frank Herbert36
amerykański pisarz fantastyki naukowej 1920 - 1986


Frank Herbert Fotografia
Frank Herbert36
amerykański pisarz fantastyki naukowej 1920 - 1986
„Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni.“ Wellington Yueh do Paula (na Kaladanie), Paul do Pardota Kynesa (przyjęcie w pałacu).
Podobni autorzy