Francisco Goya cytaty

Francisco GoyaFotografia

1  0

Francisco Goya

Data urodzenia:30. Marzec 1746
Data zgonu:16. Kwiecień 1828
Natępne imiona:Francisco José de Goya y Lucientes,Francisco J. de Goya y Lucientes,E Lucientes Francisco José Goya

Francisco José de Goya y Lucientes – hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, portrecista i malarz scen rodzajowych.

Kariera artystyczna Goi rozciąga się mniej więcej pomiędzy 1771, kiedy namalował swój pierwszy fresk w Bazylice del Pilar w Saragossie, a 1827, kiedy powstała jedna z jego ostatnich prac Mleczarka z Bordeaux. W ciągu ponad pół wieku jego pracy zawodowej powstało około 700 malowideł, 280 grafik i około tysiąca rysunków.

Pracując nad własnym, niepowtarzalnym stylem Goya ewoluował od baroku i rokoka, którymi przesiąknięte są jego pierwsze freski i projekty gobelinów, poprzez neoklasyczny akademizm aż do preromantyzmu i preimpresjonizmu widocznego w jego ostatnich pracach malarskich i grafikach. Efektem wyzwolenia się od klasycznych zasad i kulminacją artystycznego wyrazu jest seria czarnych obrazów. Poruszana przez niego tematyka jest bardzo szeroka, zaliczają się do niej: portrety, sceny rodzajowe , malarstwo historyczne, religijne i martwa natura.

W odniesieniu do liczby prac i ich jakości szczególnie istotna jest kolekcja zachowana w Muzeum Prado w Madrycie. Artysta jest również szeroko reprezentowany w różnych muzeach świata, zwłaszcza przez swoje portrety. Jego prace można oglądać w National Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakotece w Monachium i wielu innych.

Cytaty Francisco Goya


Francisco Goya Fotografia
Francisco Goya1
malarz hiszpański
„Kiedy rozum śpi, budzą się potwory.“ Kiedy rozum śpi, budzą się upiory.


Francisco De Goya Fotografia
Francisco De Goya6
Spanish painter and printmaker (1746–1828)

Francisco De Goya Fotografia
Francisco De Goya6
Spanish painter and printmaker (1746–1828)
„The sleep of reason produces monsters“ Goya: Caprichos, Desastres, Tauromaquia, Disparates

Podobni autorzy