Fernando Arrabal cytaty

Fernando Arrabal Fotografia
4  0

Fernando Arrabal

Data urodzenia: 11. Sierpień 1932

Reklama

Fernando Arrabal , hiszpański pisarz, dramaturg, poeta od 1955 osiadły we Francji i tworzący głównie w języku francuskim. Także scenarzysta, reżyser filmowy, autor dzieł plastycznych, aktor.

Arrabal dorastał w Ciudad Rodrigo, położonym nieopodal Salamanki. Wychowywał się bez ojca, który wkrótce po wybuchu wojny domowej został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok zamieniono wkrótce na karę długoletniego więzienia. 4 listopada 1941 na skutek zaburzeń umysłowych jego ojca przewieziono do szpitala, skąd uciekł i zniknął na zawsze. Tajemnica wywrze olbrzymi wpływ na chłopca, stanie się głównym motywem autobiograficznej powieści Baal w Babilonie . Na podstawie tej książki Arrabal osnuł swój debiut filmowy z 1971, Viva la muerte.

Najbardziej znany ze swych dzieł scenicznych, obok Ionesco czy Becketta jeden z najgłośniejszych przedstawicieli teatru absurdu. Założyciel, wspólnie z Alejandro Jodorowskym i Rolandem Toporem Grupy Panicznej . W swoich dramatach stosował awangardowe zabiegi formalne, często posługiwał się prowokacją i epatował brutalnością, ukazując zagubienie człowieka w cywilizacyjnym chaosie.

Jest także autorem tomów poezji i prozy poetyckiej, np. zbioru Jądro szaleństwa .

W 1967, z powodów politycznych, został aresztowany w Hiszpanii i spędził kilka miesięcy w więzieniu. W jego obronie wystąpili wówczas Octavio Paz, Samuel Beckett, Camilo José Cela i Vicente Aleixandre.

Cytaty Fernando Arrabal

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Karl Schiller Fotografia
Karl Schiller
niemiecki polityk 1911 - 1994
José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 - 1936
Wojciech Siemion Fotografia
Wojciech Siemion5
aktor polski 1928 - 2010
Władysław Bartoszewski Fotografia
Władysław Bartoszewski53
polski polityk, działacz społeczny, historyk 1922 - 2015
Następnych dzisiejszych rocznic