Eva Braun cytaty

Eva Braun Fotografia
4  0

Eva Braun

Data urodzenia: 6. Luty 1912
Data zgonu: 30. Kwiecień 1945

Reklama

Eva Anna Paula Braun, od 29 kwietnia 1945 Eva Hitler – niemiecka sprzedawczyni, od 1932 konkubina, a przez ostatnie chwile swojego życia żona kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera.

Braun spotkała Hitlera w Monachium, kiedy miała 17 lat, pracując jako asystentka i modelka osobistego fotografa Hitlera. Dwa lata później zaczęła z nim coraz częściej się spotykać. Na początku ich znajomości próbowała dwukrotnie popełnić samobójstwo. Od 1936 mieszkała w rezydencji Hitlera w Berghofie niedaleko Berchtesgaden gdzie ukrywała się podczas II wojny światowej. Braun z zawodu była fotografem i wiele kolorowych fotografii i filmów Hitlera, które przetrwały do dziś, są jej autorstwa. Eva Braun była bardzo ważną postacią w najbliższym otoczeniu Hitlera, z którym jednak nie pokazywała się publicznie aż do połowy 1944 roku, kiedy jej siostra Gretl poślubiła oficera łącznikowego Waffen-SS przy Głównej Kwaterze Adolfa Hitlera, Hermanna Fegeleina.

Wraz z kończącą się wojną i upadającą Trzecią Rzeszą, Eva Braun przysięgła wierność Hitlerowi i wyjechała do Berlina, by być przy jego boku w specjalnym schronie Führerbunker znajdującym się pod Kancelarią Rzeszy. Kiedy Armia Czerwona zbliżała się coraz bardziej, Eva poślubiła Hitlera 29 kwietnia 1945 podczas krótkiej cywilnej uroczystości, której przewodniczył Walter Wagner, urzędnik berlińskiego okręgu NSDAP, mający uprawnienia do udzielania ślubu cywilnego. Miała ona wtedy 33 lata, Hitler miał 56 lat. Niemal 40 godzin[potrzebny przypis] później popełnili razem samobójstwo, siedząc w jednym z pokoi bunkra, rozgryzając kapsułkę z cyjankiem. Niemiecka opinia publiczna nie wiedziała o jej związku z Hitlerem, nawet po ich śmierci[potrzebny przypis].

Podobni autorzy

Joseph Goebbels Fotografia
Joseph Goebbels56
niemiecki polityk nazistowski, minister propagandy
Gottfried Feder Fotografia
Gottfried Feder
niemiecki ekonomista i polityk
Ernst Röhm Fotografia
Ernst Röhm
niemiecki działacz nazistowski

Cytaty Eva Braun

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Stephen Decatur Fotografia
Stephen Decatur
1779 - 1820
Robert Marion
amerykański polityk 1766 - 1811
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Joseph Goebbels Fotografia
Joseph Goebbels56
niemiecki polityk nazistowski, minister propagandy
Gottfried Feder Fotografia
Gottfried Feder
niemiecki ekonomista i polityk