Erich Mielke cytaty

Erich Mielke Fotografia
1  0

Erich Mielke

Data urodzenia: 28. Grudzień 1907
Data zgonu: 21. Maj 2000

Reklama

Erich Fritz Emil Mielke – niemiecki polityk i funkcjonariusz komunistyczny. Członek Komunistycznej Partii Niemiec od 1925. W latach 1957–1989 był Ministrem Bezpieczeństwa NRD i stał na czele wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa Stasi.

Urodził się w rodzinie robotniczej leśnika i szwaczki. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum podjął pracę handlowego ekspedytora. Jednocześnie był redaktorem komunistycznej gazety Die Rote Fahne. Od 1921 działał w komunistycznej organizacji młodzieżowej, a od 1925 - w Komunistycznej Partii Niemiec.

W 1930 został po raz pierwszy aresztowany za udział w nielegalnej manifestacji. W 1931 w czasie demonstracji w Berlinie brał udział w zabójstwie dwóch policjantów – uciekając przed aresztowaniem wyjechał najpierw do Belgii, a stamtąd, w 1932, do Moskwy.

Od września 1936 do marca 1939 brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Po jej zakończeniu ukrywał się na terenie Francji.

W 1943 został przymusowo wcielony do Organizacji Todta. Po zajęciu Berlina przez wojska radzieckie w 1945 podjął służbę jako inspektor policyjny, rozpoczynając karierę polityczno-wywiadowczą. Jeden z głównych twórców oraz wieloletni szef służby bezpieczeństwa w NRD – Stasi. Pod jego rządami aparat bezpieczeństwa stale się rozrastała, stopniowo obejmując swą kontrolą wszystkie dziedziny życia społecznego. Inwigilacji poddany został cały naród, nie wyłączając członków rządzącej partii, a nawet osób zajmujących czołowe funkcje w państwie. W tym celu utworzono specjalne tajne archiwum, któremu nadano kryptonim "Czerwony goździk". „Towarzysze, my musimy wszystko wiedzieć" – była to maksyma szefa służby bezpieczeństwa.

7 listopada 1989, wraz z podaniem do dymisji całego rządu przez premiera Willy'ego Stopha, ustąpił z urzędu. 3 grudnia 1989 wykluczony z Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec . 7 grudnia 1989 został tymczasowo aresztowany pod zarzutem m.in. działania sprzecznego z konstytucją. Później dołączono kolejne zarzuty – przestępstw przeciwko ludzkości oraz pogwałcenia prawa .

W 1993 skazany na karę 6 lat więzienia – nie za represje, jakim poddawał własny naród – ale za zabójstwo dwóch policjantów z czasów Republiki Weimarskiej. Wyszedł na wolność po odbyciu dwóch trzecich kary.

Cytaty Erich Mielke

Dzisiejsze rocznice
René Magritte Fotografia
René Magritte2
malarz belgijski 1898 - 1967
Emanuel Ringelblum Fotografia
Emanuel Ringelblum18
polski historyk narodowości żydowskiej 1900 - 1944
Iwan Kryłow Fotografia
Iwan Kryłow16
bajkopisarz rosyjski 1769 - 1844
Pierre Gaxotte2
1895 - 1982
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Franciszek Szlachcic3
działacz państwowy i partyjny w okresie PRL
Jerzy Popiełuszko Fotografia
Jerzy Popiełuszko4
polski ksiądz katolicki, błogosławiony
Lesław Maleszka20
dziennikarz polski
Xie Fuzhi Fotografia
Xie Fuzhi5
chiński działacz komunistyczny
Marcel Reich-Ranicki Fotografia
Marcel Reich-Ranicki3
niemiecki krytyk literacki, szpieg
Leszek Pękala1
oficer Służby Bezpieczeństwa PRL, jeden z zabójców ks. P...
Wsiewołod Mierkułow Fotografia
Wsiewołod Mierkułow1
radziecki funkcjonariusz policji politycznej i bezpiecze...
Grzegorz Piotrowski2
oficer SB, zabójca ks. Popiełuszki