Erich Mielke cytaty

Erich Mielke Fotografia
1  0

Erich Mielke

Data urodzenia: 28. Grudzień 1907
Data zgonu: 21. Maj 2000

Reklama

Erich Fritz Emil Mielke – niemiecki polityk i funkcjonariusz komunistyczny. Członek Komunistycznej Partii Niemiec od 1925. W latach 1957–1989 był Ministrem Bezpieczeństwa NRD i stał na czele wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa Stasi.

Urodził się w rodzinie robotniczej leśnika i szwaczki. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum podjął pracę handlowego ekspedytora. Jednocześnie był redaktorem komunistycznej gazety Die Rote Fahne. Od 1921 działał w komunistycznej organizacji młodzieżowej, a od 1925 - w Komunistycznej Partii Niemiec.

W 1930 został po raz pierwszy aresztowany za udział w nielegalnej manifestacji. W 1931 w czasie demonstracji w Berlinie brał udział w zabójstwie dwóch policjantów – uciekając przed aresztowaniem wyjechał najpierw do Belgii, a stamtąd, w 1932, do Moskwy.

Od września 1936 do marca 1939 brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Po jej zakończeniu ukrywał się na terenie Francji.

W 1943 został przymusowo wcielony do Organizacji Todta. Po zajęciu Berlina przez wojska radzieckie w 1945 podjął służbę jako inspektor policyjny, rozpoczynając karierę polityczno-wywiadowczą. Jeden z głównych twórców oraz wieloletni szef służby bezpieczeństwa w NRD – Stasi. Pod jego rządami aparat bezpieczeństwa stale się rozrastała, stopniowo obejmując swą kontrolą wszystkie dziedziny życia społecznego. Inwigilacji poddany został cały naród, nie wyłączając członków rządzącej partii, a nawet osób zajmujących czołowe funkcje w państwie. W tym celu utworzono specjalne tajne archiwum, któremu nadano kryptonim "Czerwony goździk". „Towarzysze, my musimy wszystko wiedzieć" – była to maksyma szefa służby bezpieczeństwa.

7 listopada 1989, wraz z podaniem do dymisji całego rządu przez premiera Willy'ego Stopha, ustąpił z urzędu. 3 grudnia 1989 wykluczony z Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec . 7 grudnia 1989 został tymczasowo aresztowany pod zarzutem m.in. działania sprzecznego z konstytucją. Później dołączono kolejne zarzuty – przestępstw przeciwko ludzkości oraz pogwałcenia prawa .

W 1993 skazany na karę 6 lat więzienia – nie za represje, jakim poddawał własny naród – ale za zabójstwo dwóch policjantów z czasów Republiki Weimarskiej. Wyszedł na wolność po odbyciu dwóch trzecich kary.

Podobni autorzy

Franciszek Szlachcic3
działacz państwowy i partyjny w okresie PRL
Jerzy Popiełuszko Fotografia
Jerzy Popiełuszko4
polski ksiądz katolicki, błogosławiony
Xie Fuzhi Fotografia
Xie Fuzhi5
chiński działacz komunistyczny
Marcel Reich-Ranicki Fotografia
Marcel Reich-Ranicki3
niemiecki krytyk literacki, szpieg
Lesław Maleszka20
dziennikarz polski
Leszek Pękala1
oficer Służby Bezpieczeństwa PRL, jeden z zabójców ks. P...
Jürgen Trittin Fotografia
Jürgen Trittin
polityk niemiecki
James Jesus Angleton Fotografia
James Jesus Angleton
amerykański oficer służb specjalnych

Cytaty Erich Mielke

Dzisiejsze rocznice
Corbin Bleu Fotografia
Corbin Bleu
amerykański aktor i piosenkarz 1989
Gershom Scholem Fotografia
Gershom Scholem
filozof izraelski, badacz mistycyzmu żydowskiego 1897 - 1982
Bernard Nathanson6
lekarz amerykański, działacz ruchów pro-life 1926 - 2011
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Franciszek Szlachcic3
działacz państwowy i partyjny w okresie PRL
Jerzy Popiełuszko Fotografia
Jerzy Popiełuszko4
polski ksiądz katolicki, błogosławiony
Xie Fuzhi Fotografia
Xie Fuzhi5
chiński działacz komunistyczny
Marcel Reich-Ranicki Fotografia
Marcel Reich-Ranicki3
niemiecki krytyk literacki, szpieg
Lesław Maleszka20
dziennikarz polski