Dorothy Day cytaty

Dorothy DayFotografia

1  0

Dorothy Day

Data urodzenia:8. Listopad 1897
Data zgonu:29. Listopad 1980

Dorothy Day – amerykańska dziennikarka, działaczka społeczna, zdeklarowana pacyfistka. Służebnica Boża Kościoła rzymskokatolickiego

Urodziła się w rodzinie protestanckiej; miała trzech braci i jedną siostrę. Zapisała się do Partii Socjalistycznej. Jej kochankiem był Lionel Moise, z którym zaszła w ciążę, jednak namawiana przez niego dokonała aborcji. Wyszła za mąż za zamożnego wydawcę, jednak małżeństwo szybko zakończyło się rozwodem. Następnie związała się z Forsterem Battingham. Z tego związku miała córkę. W grudniu 1927 roku przyjęła chrzest, ale nikt z rodziny nie zaakceptował jej wyboru.

Była współzałożycielką i aż do swojej śmierci redaktorką pisma „The Catholic Worker”, którego pierwszy numer ukazał się 1 maja 1933 roku. Wokół pisma powstał ruch o tej samej nazwie, tworząc przytuliska dla bezdomnych. Pierwszym takim ośrodkiem było jej mieszkanie; do 1936 roku powstało ponad trzydzieści takich domów. W 1971 roku Day dostała za swoją działalność społeczną nagrodę Pacem in terris.

Brała udział w protestach przeciw wojnom, za co w latach 1917-1973 wielokrotnie trafiała do więzienia. W czasie II soboru watykańskiego głodowała z grupą kobiet w intencji potępienia przez sobór wszelkiej wojny.

Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Cytaty Dorothy Day

Dorothy Day Fotografia
Dorothy Day73
Social activist 1897 - 1980


Dorothy Day Fotografia
Dorothy Day73
Social activist 1897 - 1980
„It is people who are important, not the masses.“ The Long Loneliness: The Autobiography of the Legendary Catholic Social Activist


Podobni autorzy