Dorothy Day cytaty

Dorothy Day Fotografia
1  0

Dorothy Day

Data urodzenia: 8. Listopad 1897
Data zgonu: 29. Listopad 1980

Reklama

Dorothy Day – amerykańska dziennikarka, działaczka społeczna, zdeklarowana pacyfistka. Służebnica Boża Kościoła rzymskokatolickiego

Urodziła się w rodzinie protestanckiej; miała trzech braci i jedną siostrę. Zapisała się do Partii Socjalistycznej. Jej kochankiem był Lionel Moise, z którym zaszła w ciążę, jednak namawiana przez niego dokonała aborcji. Wyszła za mąż za zamożnego wydawcę, jednak małżeństwo szybko zakończyło się rozwodem. Następnie związała się z Forsterem Battingham. Z tego związku miała córkę. W grudniu 1927 roku przyjęła chrzest, ale nikt z rodziny nie zaakceptował jej wyboru.

Była współzałożycielką i aż do swojej śmierci redaktorką pisma „The Catholic Worker”, którego pierwszy numer ukazał się 1 maja 1933 roku. Wokół pisma powstał ruch o tej samej nazwie, tworząc przytuliska dla bezdomnych. Pierwszym takim ośrodkiem było jej mieszkanie; do 1936 roku powstało ponad trzydzieści takich domów. W 1971 roku Day dostała za swoją działalność społeczną nagrodę Pacem in terris.

Brała udział w protestach przeciw wojnom, za co w latach 1917-1973 wielokrotnie trafiała do więzienia. W czasie II soboru watykańskiego głodowała z grupą kobiet w intencji potępienia przez sobór wszelkiej wojny.

Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Cytaty Dorothy Day

Reklama
Reklama
Reklama

„It is people who are important, not the masses.“

— Dorothy Day, The Long Loneliness: The Autobiography of the Legendary Catholic Social Activist

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Nnamdi Azikiwe1
1904 - 1996
 Tyberiusz Fotografia
Tyberiusz8
-42 - 37 p. n. e.
Patrick Edlinger2
1960 - 2012
Henk van Woerden1
1947 - 2005
Następnych dzisiejszych rocznic