CM Punk cytaty

CM Punk Fotografia
1  0

CM Punk

Data urodzenia: 26. Październik 1978

Reklama

Phillip Jack Brooks, znany jako CM Punk – amerykański profesjonalny wrestler, do 2014 walczący w World Wrestling Entertainment w rosterze RAW.

Straight Edge Warrior jest najszybszym zdobywcą „potrójnej korony” – w latach 2008–2009, w ciągu 203 dni zdobył WWE World Heavyweight Championship, WWE World Tag Team Championship i WWE Intercontinental Championship. Na Over The Limit 2010 w walce przegrał z Reyem Mysterio i Rey zgolił mu włosy. 11 października 2010 został przeniesiony na RAW, gdzie został komentatorem, następnie dnia 28 grudnia przyłączył się do Nexus. Na RAW 3 stycznia 2011 roku został liderem grupy Nexus. Podczas Capitol Punishment wygrał z Reyem Mysterio.

CM Punk został zawieszony po swoim wystąpieniu na Raw Roulette 27 czerwca 2011, podczas którego obraził zarząd WWE, swoich współpracowników oraz fanów WWE. Mimo tego, dzięki interwencji Johna Ceny, prezes federacji zgodził się na odbycie walki podczas gali Money In The Bank 17 lipca 2011, gdzie w walce wieczoru pokonał ostatecznie Johna Cenę i zdobył po raz pierwszy WWE Championship. Po tym wydarzeniu Brooks przeszedł face turn. Na SummerSlam wygrał z Johnem Ceną walkę o WWE Championship, ale swoją walizkę Money in the Bank wykorzystał Alberto Del Rio i odebrał Punkowi pas. 2 października 2011 walczył przeciw Johnowi Cenie i Alberto Del Rio o WWE Championship, którą przegrał na rzecz tego drugiego. Na gali Survivor Series 20 listopada 2011 r. pokonał Alberta Del Rio w walce o WWE Championship i od tego czasu był mistrzem World Wrestling Entertainment.

Pas mistrzowski obronił na gali TLC 2011 , na pierwszej gali RAW w 2012 i na gali Royal Rumble . 20 lutego 2012 na gali Elimination Chamber ponownie obronił tytuł w walce przeciwko Chrisowi Jericho, The Mizowi, R-Truthowi, Kofiemu Kingstonowi i Dolphowi Zigglerowi, zwyciężył w walce na WrestleManii XXVIII o WWE Championship przeciwko Chrisowi Jericho. Na Extreme Rules obronił pas w Street Fight Matchu przeciwko Chrisowi Jericho. Podczas gali Over the Limit obronił on swój tytuł mistrzowski przed Danielem Bryanem. Na gali No Way Out zmierzył się z Kanem i Danielem Bryanem w Triple Threat Match, a stawką pojedynku miał być pas mistrzowski WWE. Ostatecznie Punk obronił tytuł. Po raz kolejny na Money in the Bank obronił swój pas w walce przeciwko Danielowi Bryanowi w meczu, w którym sędzią specjalnym była AJ Lee. W trakcie tysięcznego odcinka Monday Night RAW bronił swojego pasa w pojedynku z Mr. MITB Johnem Ceną. Pojedynek zakończył się dyskwalifikacją po interwencji Big Showa. Po pojedynku Punk zaatakował The Rocka, co zapoczątkowało jego heel turn. Na Royal Rumble po 434 dniach posiadania stracił WWE Championship na rzecz The Rocka.

13 czerwca 2014 r. poślubił byłą divę i byłą mistrzynie div WWE AJ Lee. 22 listopada podpisał kontrakt z UFC na walki w 2015 roku.

Cytaty CM Punk

„John'ie Cena, kiedy leżysz tam, mam nadzieję najbardziej niewygodnie jak to możliwe, chcę żebyś wysłuchał mnie. Chcę abyś to sobie uporządkował, ponieważ zanim za trzy tygodnie odejdę z twoim pasem WWE Championship, mam wiele rzeczy, które chcę wyrzucić z siebie. Nie darzę cię nienawiścią John, nie czuję nawet anypatii. Lubię cię, lubię ciebie o wiele bardziej niż lubię większość ludzi na zapleczu. Nienawidzę tego pomysłu, że jesteś najlepszy. Ponieważ nie jesteś. Ja jestem najlepszy. Jestem najlepszy na świecie. Jest jedna rzecz w której jesteś lepszy niż ja, i jest to całowanie tyłka Vince'a McMahona. Jesteś w tym tak dobry jak kiedyś Hulk Hogan. Nie wiem czy jesteś w tym tak dobry jak Dwayne- on jest bardzo dobrym lizodupem. Zawsze taki był i nadal jest. [Zwraca się do kamery i macha do niej] Ups, zniszczyłem czwartą ścianę.
Jestem najlepszym wrestlerem na świecie. Byłem najlepszy od pierwszego dnia, kiedy przybyłem do tej firmy, i byłem oczerniany i nienawidzony od dnia, kiedy Paul Heyman dostrzegł we mnie to, czego nikt inny nie chciał zauważyć. Tak jest, jestem chłopakiem od Paula Heymana. Wiecie kto jeszcze jest chłopakiem od Paula Heymana? Brock Lesnar, który odszedł tak jak ja teraz odchodzę, ale największą różnicą między mną a Brockiem jest to, że ja odejdę z mistrzostwem WWE.
Tyle razy wznosiłem się na wyżyny, zanim zrozumiałem, że wymagania Vince'a McMahona są niemożliwe do spełnienia. Jedyną prawdziwą rzeczą jestem ja i fakt, że dzień po dniu przez sześć lat udowodniłem wszystkim na świecie, że jestem najlepszy za mikrofonem, w ringu, nawet jako komentator. Nikt nie może mi nic zarzucić. I nie ważne ile razy to udowodnię, i tak nie jestem na waszych pięknych kolekcjonerskich kubkach, nie jestem na mnie na okładkach magazynu, jestem marginalnie promowany, nie mam szans na występy w filmach, oczywiście nie ma mnie w żadnym gównianym show na USA Network, nie ma mnie na plakacie WrestleManii, nie ma mnie nawet w czołówce rozpoczynającej program. Nie goszczę u Conana O'Briena, nie ma mnie u Jimmy'ego Falcona, ale faktem jest, że powinienem tam być; a to, że Dwayne jest w walce wieczoru przyszłorocznej WrestleManii, a ja nie wywołuje u mnie złość.
[Zwraca się do widowni] O, hej, pozwólcie mi coś wyjaśnić. Ci którzy mnie wspierają teraz, jesteście równie dużą przyczyną mojego odejścia jak wszystko inne, bo teraz popijacie z tych kolekcjonerskich kubków, kupujecie te magazyny na których okładkach nie ma mnie i potem o 5 rano na lotnisku próbujecie rzucić to w moją twarz chcąc dostać autograf, który potem staracie się sprzedać na eBay'u, ponieważ jesteście zbyt leniwi, aby pójść do prawdziwej pracy.
Odchodzę z mistrzostwem WWE 17 lipca i kto wie? Może będę go bronić w New Japan Pro Wrestling. Może wrócę do Ring of Honor. [Macha do kamery] Hej, Colt Cobana, jak się masz? Powodem mego odejścia jesteście wy, ponieważ po moim odejściu dalej będziecie pompować pieniądze w tą firmę. Jestem tylko szprychą w tym kole, które i tak będzie się kręcić i ja to rozumiem. Vince McMahon i tak będzie zarabiał pieniądze pomimo samego siebie. Jest milionerem, który powinien być miliarderem. Wiecie dlaczego nie jest miliarderem? Ponieważ otacza siebie dwulicowym, niedorzecznym, kretyńskim towarzystwem, które mu przytakuje jak John Laurinaitis, który mówi mu wszystko co chce on usłyszeć. I chciałbym myśleć, że może ta firma będzie lepsza po śmierci Vince'a McMahona, ale faktem jest, że zostanie ona przejęta przez jego idiotyczną córkę, bezmyślnego zięcia i resztę tej głupiej rodziny. Pozwólcie mi powiedzieć osobistą historię o Vince'ie McMahonie. OK. Kiedy robiliśmy tę całą kampanię... [Mikrofon zostaje wyłączony]“

— CM Punk
Nieskryptowane promo za które Punk został zawieszony.

„I'd be doing some pretty evil shit.“

— Phil Brooks
Ghost Hunters. October 31, 2006. Talking about if he were a ghost.

Reklama

„Straight edge means I'm drug free, alcohol free, and better than you.“

— Phil Brooks, Straight Edge significa che sono libero da droghe, libero dall'alcol e migliore di voi]

„I'm proud to live here, i'm proud to be from here, i am not proud to live amongst people like you, you are the scum of the earth, and you have ruined a beautiful city, and that for a second time should be burned to the ground, and in it's ashes, i and i alone will build a Straight-edge utopia. And speaking of fat people that nobody likes, we all saw The Big Show knock me out with his big stupid ham-fist.“

— Phil Brooks
Context: I love Chicago. [Crowd cheers] I love the parks, i love Navy Pier, i love the skyline, i love the museums, i love the history, I LOVE CHICAGO! [Crowd cheers] What i hate, what i hate, what i despise... is the inhabitants of Chicago. You! [Points to the crowd] You! [Points to the camera] You [points to the crowd again] ruined my beautiful city! You.. you middle class, lazy teamsters. You corrupt politicians, you corrupt police officers. The horrible horrible Chicago White Sox. The Susie Homemakers who fatten up their children with fast food, and then eat a bottle of pills and pass out on the couch. The out of work dads, you people make me sick! [Crowd boos slightly] I'm proud to live here, i'm proud to be from here, i am not proud to live amongst people like you, you are the scum of the earth, and you have ruined a beautiful city, and that for a second time should be burned to the ground, and in it's ashes, i and i alone will build a Straight-edge utopia. And speaking of fat people that nobody likes, we all saw The Big Show knock me out with his big stupid ham-fist. [Raises fist to camera] And yet, unlike all of you, i don't run away. I stand here on my own two feet, and i stand here defiant. I stand here confident. This is my house, and i run from nobody. Not any of you, not somebody that's a foot taller, not somebody that outweighs me by 250 pounds. Tonight, i am David. And Big Show, he can be Goliath. And my slingshot is the power of almighty Straight-edge! Night of Champions - September 19, 2010

„I told you so. Seems like I'm out here a lot saying that to you people, right? I know it seems like a lot, but the truth is i said that i would beat Jeff, and i did. I told you so. I said that i would get rid of Jeff Hardy FOREVER, and i did. I told you so. And then i said i would make The Undertaker tap out to the Anaconda Vice, and you laughed! But then i did just that. And contrary to what you people believe, i didn't come out here to brag about becoming the first and ONLY man in history to make the Phenom, The Undertaker, tap out. I came out here to confront The Undertaker. I came out here to confront The Undertaker in MY ring, or my yard, if you will. I came out here to stick MY World Heavyweight Championship in his face, and look him in the eye, and say to him, I TOLD YOU SO! But, of course, he's conveniently not here right now, so instead, i think i'll address all of you people. It's come to my attention that you people think I have been preaching to you. Alright, we'll call a space a spade. The truth is, YES i have. Because you people need a good preaching to. You people need somebody you can look up to, you need a leader who isn't morally corrupt, and you need someone that's righteous, not self-righteous. And i know what your all gonna do next, your gonna do exactly what your hero, the Undertaker, did, your gonna give up! Hell, by the looks at half of you, you already have. I mean, what kind of life is it that you live? What kind of existence do you have where you wake up in the morning and you have to pop a pill to help crawl out of bed? And then, then you ravage your body with pitchers of beer, and that's supposed to somehow heal your broken self-worth. And then you just make excuses about inhaling poison into your lungs just to calm your nerves. And then, at the end of your sad, pathetic, lonely day, your in need of another pill to make you forget everything. You need a pill to help you sleep. (The crowd boos as Punk mouths "you make me sick") You are all just a legion of inebriated zombies, waiting in line at the pharmacy with your hand out, begging and pleading for that newest anti-depressant that you think is going to put an artificial smile on your face. You scratch and you claw for scapegoats for all of your inadequacies, and believe me, you have a LOT of inadequacies. And don't tell me that you self medicate yourself to forget about it all, don't tell me you don't self medicate to hide from all your inadequacies, don't tell me you don't do it. Because if you do, well then your a liar too. Your lying to yourself, your lying to yourselves right now. Your lying to the person next to you, you go home and you lie to your family, and it's insulting because right now your lying to ME. And i can see right through all of you people and your lies, because i am not a liar. I am a man who means what he says and says what he means. What i am is a prophet, i am the choice of a new generation, i am a champion that everybody can finally be proud of, i am the first and only straight-edge World Heavyweight Champion in history. And if your not straight-edge like me, well, that just means i'm better than you!“

— Phil Brooks
September 18, 2009

Reklama

„[to Laurinaitis] What's the matter? You didn't like that? Huh? Mr. Laurinaitis. Do you find me to be disrespectful? You don't like when I just grab things out of your hand, do you? Well let me tell you what you're going to do about it... absolutely nothing. [Laurinaitis mouths at Punk, "he wasn't part of the match.", directing to Mick Foley] No! You know what... Mick has nothing to do with what's going on right here. It's time we put our ca — no, SHUT YOUR MOUTH! YOU'RE GONNA LISTEN TO ME! You're gonna man up! You're gonna take your balls out of your purse right now and we're gonna lay our cards on the table. YOU... dont like me, but it has nothing to do with who I am, and if I can be your psychologist for a moment, it has everything to do with who you are not. You see, the people have no idea who you are, and that's because when you were a competitor in sports-entertainment as you like to call it, you had the look, but oh boy, oh boy, did you ever suck! And that must have been really, really difficult, Johnny... your brother being one half of the legendary Road Warriors, and you never amounting to much more than road-kill. See, you were boring, you weren't charismatic, you were vanilla... that's right, BORING! [sets off "boring" chants from the crowd] And it kills you... it kills you that you never made it to this stage, the WWE, as a competitor. So you traded in your lame ass tights, for your equally lame ass suit. You went from somebody who just sucked, to somebody who just sucked up! And now, that you're your corporate yes-man, you take your eyes, and you look at a guy like me and you can't stand the fact that the last year of my career, I've achieved more than you have in your entire life.“

— Phil Brooks
January 16, 2012

„I would love to talk to you about that, Josh, but there's something else I want to bring up, and that's this. (Holds up a screenplay entitled "Live For The Moment: The Jeff Hardy Story") I had a friend in a fancy Hollywood agency the other day, and he ran across this little gem. Somebody actually took the time to write a screenplay about the Jeff Hardy story. So I was paging through it, and lo and behold, it culminates, of course, with Jeff conquering his demons and beating me her tonight in a TLC match at SummerSlam. What a great feelgood story, Josh, all except, of course, for the ending, which is not reality-based. It's fake, it's phony, just like everybody who lives in this town. I'd go as far as to say that I'm the only real person in this building right now. I wish I could say it's a Los Angeles epidemic, but the fact is it's worldwide. You have people that falsely idolize what they see in movies and on television; you have housewives in Iowa that subscribe to U. S. Weekly, US Weekly, or whatever it's called, so they can model their hair after Kate Gosselin, instead of helping their own children with their homework; you have little kids all over the world, millions of them, who idolize the "hip, cool star", and it doesn't matter if that hip cool star is some dork vampire in Twilight, or if it's Jeff Hardy. It doesn't matter if that hip cool star has a reprehensible, reckless lifestyle. You know, it doesn't matter if the collective intelligence of this entire country continues to spiral downward, day in and day out. It doesn't matter as long as it's cool, right? You know why they don't make movies about a guy like me? It's cause I don't support your poisoned society. I don't support this den of iniquity known as Hollywood. No, instead, I'm dismissed as being preachy, except I'm not preachy—I never have been. I just tell the truth. You know, I'm not a screenwriter either, but tonight I think I'll take a stab at it. Tonight I'm gonna rewrite the ending of "The Jeff Hardy Story". It's gonna be horrifying. It's gonna be very, very graphic. It might be hard to watch for a lot of people, but it will have a happy ending: new World Heavyweight Champion—CM Punk.“

— Phil Brooks
At SummerSlam

„Punk: I'm not gonna have you sit here and belittle me. Say I've lost sight? I've lost sight of things, John? The reason I say I'm gonna take that and walk out is because I don't fit a certain mold. Because I am the underdog, and that's exactly what you've lost sight of. Earlier in this ring, you mentioned great wrestlers like Eddie Guerrero and you said they used to look at you and say that the kid couldn't hang. And now you stand here and look at me as the kid that can't hang. John, I was hanging off of your gangster car, WrestleMania 22, as it rolled down in Chicago, Illinois, and I stood there in a suit looking as ridiculous as [points to Vince McMahon] that man looks right now in his suit, holding a phony Tommy gun, and I said to myself someday, I'm not gonna be standing out there watching you in the ring; I was gonna be in the ring watching you go down to CM Punk. And now here we are in your hometown of Boston. And now next week, we'll be back there in my hometown—Chicago, Illinois. And this... this is the part where I talk 'em into the building. See, you are the one that's lost sight, and I apologize for raising my voice because I'm not that guy. But when you stand here and tell me that I've lost sight, when you, the 10-time Champion who stands for hustle, loyalty and respect; who, from Boston, Massachusetts, lives and breathes these red colors, the same colors as your beloved Red Sox, who also portray themselves as the underdog, I'm sure just like the Bruins portray themselves as the underdog. Just like the Patriots think they're the underdog! Hey, how about those Celtics? Are they the underdogs too? Here's what you've lost sight of, John, and I'm really happy that your father and your wife are sitting in the front row so they can hear it!
John Cena: That's the last time I'm gonna tell you, man, ease up.
Punk: What you've lost sight of is what you are, and what you are is what you hate. You're the 10-time WWE Champion! You're the man! You, like the Red Sox, like Boston, are no longer the underdog! You're a dynasty. You are what you hate. You have become the New York Yankees! [John immediately punches Punk, who scoots out of the ring, grabs the contract, and goes up the ramp. Points respectively to Vince and John] You're Steinbrenner, and you might as well be Jeter! Mr. 3000, I'm the underdog! [John's music plays for fourteen seconds] Turn it off! Turn the music off because I have something to say, and I'm positive that everybody here wants to hear it, and everybody sitting at home has their DVRs fired up because they wanna hear it! I'm glad you just punched me in the face, John. I'm glad it went down this way because it hit me like a bolt of lightning—exactly why I no longer wanna be here, why I wanna leave. It's because I'm tired of this. I'm tired of you. I'm just tired. So ladies and gentlemen of the WWE Universe, Vince, John, Sunday night, say goodbye to the WWE Title, say goodbye to John Cena, and say goodbye to CM Punk! [Rips up the contract] I'll go be the best in the world somewhere else.“

— Phil Brooks
July 11, 2011

Reklama

„I've come out here tonight to challenge you... challenge you, the WWE Universe, into seeing things my way and to learn how to just say "no." See, because the people who cheer for Jeff Hardy are just slaves to the vices associated with his (with quote fingers) "living in the moment." I feel bad for you, I really do. You walk around almost blind and you wear your prescriptions proudly on your sleeves like they were badges of honor. What was it the doctor told you? 'Just take one... every four hours,' right? Aside from myself, there's not a person in this arena who hasn't abused prescription medication or taken a recreational drug. And I know, trust me, it's hard being straight-edge, it's hard to live a straight-edge lifestyle. It's extremely difficult to be me, but what concerns me now is that none of you realize how much more difficult it is to live the life... that you all live. I'm positive nobody in here takes into account the long-term consequences of alcohol on your liver. (Smattering of cheers from audience) See, and you cheer that. That's nothing to cheer. You drink because it's fun, right? (Audience cheers a little louder) Eventually, it's not gonna be fun anymore when it spirals out of control and its no longer... it's no longer fun. Sooner or later, you're just drinking to feel normal. And then there's the smokers. You know, I don't know what's more disgusting–is watching a smoker pollute his/her lungs with over 4,000 foreign chemicals, or having to listen to the smoker convince themselves that they can quit whenever they want to. It's... it's hard to quit, I know, it takes a very strong person to quit, but an even stronger person never would've started smoking in the first place. (Audience boos and chants "Hardy") I didn't want to come out here and be the bearer of bad news, but let's face facts: chances are pretty slim that any of you here will ever get the monkey off your back. You'll never be able to pry the cigarette from your lips, or find the self-control to pour your drink from your glass, or the self-respect to take the pill out of your mouth. See, it starts, and it can't happen without learning how to say "no" to temptation, and that's why I'm out here. I'm out here to challenge you before it's too late. Please, learn how to say "no" to temptation, learn how to say "no" to your vices, learn how to control yourself.“

— Phil Brooks
July 24, 2009

„Punk: Don't stop on account of me. [Starts singing "Happy Birthday" to Rey's daughter, who is scared]. Rey, you look scared, but I assure you I'm not out here to hurt you, and I'm not out here to hurt your family. In fact, I'm happy that we're all here – my family and yours. And today's a big day, we all need to celebrate the occasion, and it doesn't get any bigger that WrestleMania, Rey, so that's exactly why I wanna challenge you to a match at WrestleMania. I also wanna challenge you to a match tonight. And I don't mean later in the show, Rey. I mean now. I mean, as in, right now!
Rey: Come on Punk. This ain't the time
Punk: Don't be sad. Aaliyah, since it's your birthday, sweet, innocent little Aaliyah, I'll tell you what. As my birthday present to you, I'll let you shut your eyes while I reduce your daddy to tears and make him beg for my mercy. And Dominik. You're such... you're all grown up now, aren't you? We watched you grow up before our very eyes, but I don't think you ever heard your father squeal like a pig from somebody repeatedly stomping his surgically repaired knees, so it's okay if you plug your ears. And beautiful, voluptuous Angie. Now I'm sure you and your loving husband Rey have shared the best of times. But look at me. I promise you, after I do what I'm going to do to your husband, it will be the worst of times. So feel free to cup your hand over your mouth to muffle the screams. What's the matter, Rey? Don't you wanna fight me in front of your family? No? Are you afraid that your family's gonna watch you get hurt? You're a coward! I know it; deep down inside, Dominik knows it; your wife has always known; and now on her 9th birthday, your sweet innocent little Aaliyah knows it. All these people here know it, Rey, you're a coward! What's it gonna take? Huh, Rey? Where's Giant-Killer Rey Mysterio at? [Crowd chants "619"] Where's your 619, huh, Rey? Where's the ultimate underdog, Rey? Rey, where's your machismo? Where's your machismo, Rey?! I'll tell you where, Rey. Your machismo, your courage – you never had it. What's it gonna take, Rey? Huh? Rey, I'll even drop down to your level, Rey. [Gets down on his knees] Come on, Rey! So, you're turning me down? You won't fight me? What's it gonna take, Rey? [Gets up] What's it gonna take, Rey?! Not now?! Not now?! [Slaps Rey across the face] [Rey then walks away very frustrated with his family. ] Come on, Rey! Come on, now! There he is, ladies and gentlemen! There's your superhero!
Striker: He's got no alternative but to protect his family.
Punk: Watch him take his walk of shame! But one more thing, sweet little princess Aaliyah... [Sings "Happy Birthday" to her in a disturbing type way. ]“

— Phil Brooks
March 12, 2010

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej 1889 - 1945
Wojciech Korfanty Fotografia
Wojciech Korfanty5
polityk polski, działacz narodowy na Górnym Śląsku 1873 - 1939
Dylan Klebold1
Amerykanin, sprawca masakry w Columbine High School 1981 - 1999
William Burges Fotografia
William Burges
1827 - 1881
Następnych dzisiejszych rocznic