Bartolomé Mitre cytaty

Bartolomé Mitre Fotografia
1  0

Bartolomé Mitre

Data urodzenia: 26. Czerwiec 1821
Data zgonu: 19. Styczeń 1906

Reklama

Bartolomé Mitre Martínez – argentyński polityk, wojskowy i pisarz. Prezydent Argentyny w latach 1862-1868.

Jego rodzina miała greckie korzenie. Był liberałem, przeciwnikiem dyktatora Juana Manuela de Rosasa, który formalnie był gubernatorem prowincji Buenos Aires. Wyemigrował do Urugwaju, gdzie był dziennikarzem i żołnierzem - w 1846 Fructuoso Rivera nadał mu stopień oficerski urugwajskiej armii. Mieszkał również w Boliwii, Chile i Peru.

Do Argentyny powrócił w 1852, po klęsce Rosasa w bitwie pod Caseros. W następnym roku przyjęto konstytucję, w myśl której Argentyna stawała się federacją. Spowodowało to sprzeciw Buenos Aires, na czele buntu stanął Mitre. Do zjednoczenia kraju doszło na początku lat 60., zadecydowały o tym dwie bitwy między siłami federalnymi dowodzonymi przez de Urquizę a wojskami prowincji Buenos Aires: pod Cepedą i Pavón . Prowincja Buenos Aires została włączona do republiki , w październiku 1862 Mitre został wybrany prezydentem.

W czasie wojny paragwajskiej był początkowo głównodowodzącym sił trójprzymierza , mimo iż główny ciężar prowadzenia walk spoczywał na wojskach brazylijskich. Wojna zakończyła się w 1870, dwa lata po tym jak Mitre na stanowisku zastąpił Domingo Faustino Sarmiento, a Argentyna zyskała część spornego terytorium.

W późniejszych latach zajmował się głównie pisaniem. Był autorem prac historycznych , poetą oraz tłumaczem. Przetłumaczył między innymi Boską komedią Dantego. 4 stycznia 1870 założył La Nación, istniejący do dziś dziennik. W 1890, w obliczu kryzysu spowodowanego rządami Miguela Ángela Juáreza Celmana, znalazł się wśród założycieli partii Unión Cívica. W następnym roku ugrupowanie się podzieliło na Unión Cívica Nacional z Mitre jako liderem i na istniejącą do dziś Unión Cívica Radical.

Cytaty Bartolomé Mitre