Bartolomé de Las Casas cytaty

Bartolomé de Las Casas Fotografia
3  0

Bartolomé de Las Casas

Data urodzenia: 1484
Data zgonu: 18. Lipiec 1566

Reklama

Bartolomé de Las Casas – hiszpański duchowny katolicki, dominikanin, prawnik, kronikarz i obrońca Indian.

Ukończył prawo na uniwersytecie w Salamance. Jego ojciec, Francisco Casaus lub Casas, towarzyszył Kolumbowi w jego drugiej wyprawie do Ameryki w 1493.

Bartolomé w 1502 wziął udział w wyprawie na Hispaniolę , którą dowodził Nicolas de Ovando. W latach 1502-13 uczestniczył w brutalnym podboju i kolonizacji Antyli, za co otrzymał ziemię i niewolników indiańskich w ramach systemu niewolniczego encomienda. W 1510 został wyświęcony na kapłana diecezjalnego.

Po ponad 10 latach od przybycia na Antyle doświadczył dramatycznej przemiany wewnętrznej i zaczął zwalczać system encomiendy. Od 1514 bezwzględnie krytykował politykę kolonialną. W 1516 r. został oficjalnie wyznaczony przez kardynała Francisca de Cisneros na funkcję rzecznika praw Indian. W 1522 wstąpił do zakonu dominikanów. Przebywał na Kubie, w Peru, Nikaragui, Wenezueli i w Meksyku; w latach 1543-47 był biskupem Chiapas. Od 1547 przebywał w Hiszpanii.

Był rzecznikiem pokojowej chrystianizacji i obrońcą Indian. Bronił ich przed kontyngentami złota, morderstwami i pracą niewolniczą. Podejmował próby poprawy ich ciężkiej sytuacji przez organizowanie samodzielnych kolonii indiańskich w dzisiejszej Wenezueli. Wielokrotnie jeździł w obronie Indian do Hiszpanii. Mimo wielu przeciwników był inspiratorem wydania przez króla Hiszpanii Karola I „Nowych Praw” , które zakazywały brania w niewolę i zmuszania Indian do pracy na plantacjach.

Działalność Las Casasa spotykała się z polemiką ze strony mu ówczesnych oraz nowożytnych historyków. W 1550 miała miejsce dyskusja pomiędzy Las Casasem i Juanem Ginés de Sepúlvedą o użyciu siły wobec Indian. Podczas gdy Sepúlveda postulował, iż Hiszpanie mają prawo do podboju ziem rdzennych plemion ze względu na ich niski poziom cywilizacyjny oraz barbarzyńskie praktyki, które były przeszkodą w ewangelizacji. Z tego względu Hiszpanie powinni sprawować pewną kontrolę nad procesem ucywilizowania Indian. Bartolomé de Las Casas był przeciwny stosowaniu jakiejkolwiek przemocy w procesie ewangelizacyjnym oraz przy próbach zapewnienia porządku i zagwarantowania bezpieczeństwa misjonarzom. Las Casas był przekonany, że każda wojna wypowiedziana Indianom była niesprawiedliwa. Uważał, że Indianie mogą dołączyć do grona chrześcijan wyłącznie dzięki pokojowym kontaktom z misjonarzami, a obecność uzbrojonych ludzi negatywnie wpływa na rdzennych mieszkańców. Takie podejście powodowało, że misjonarze musieli ratować się ucieczką albo ponosili śmierć z rąk Indian uzbrojonych w zatrute strzały. Ojciec Bartolomé nie podlegał żadnej cenzurze, królowie i ministrowie wysłuchiwali go cierpliwie, nakazywali formować zespoły, mające analizować jego krytykę i propozycje. Korona zobowiązywała przeciwników Las Casasa i jego idei do milczenia.

Naleganie Las Casasa na władze w celu zapewnienie bezwzględnej ochrony praw dla Indian miały również swoje negatywne konsekwencje. Właściciele hiszpańscy przestali uważać za stosowne zatrudnianie tubylców jako nadmiernie protegowanych, zaczęli interesować się propozycjami Holendrów, Anglików, Portugalczyków i Francuzów, którzy oferowali tanich niewolników z Afryki, łapanych tam przez muzułmańskich Arabów. Początkowo Las Casas uznał sprowadzanie Murzynów z Afryki za mniejsze zło, jego zdaniem byli bardzie odporni na ciężką prace niż Indianie. Później tego żałował.

Bartolomé de Las Casas jest autorem dzieł z historii i etnografii Ameryki Południowej i Środkowej, m.in. Historia de las Indias , Apologética historia sumaria . Jego najbardziej znanym dziełem jest Brevísima relación de la destrucción de las Indias , w której wstrząsająco opisuje nieprawdopodobne okrucieństwo i zbrodnie zdobywców Ameryki popełniane na Indianach. Wkrótce zostało przetłumaczone i wydane w wielu językach europejskich . Na jego cześć nadano nazwę gwatemalskiemu miastu Fray Bartolomé de las Casas.

Podobni autorzy

Josemaría Escrivá de Balaguer Fotografia
Josemaría Escrivá de Balaguer11
założyciel Opus Dei, Hiszpan, święty Kościoła katolickiego
Oscar Romero Fotografia
Oscar Romero7
salwadorski duchowny katolicki, arcybiskup
Ernest Thompson Seton Fotografia
Ernest Thompson Seton3
amerykański instruktor skautingu pochodzenia angielsko-k...
Jan Wojciech Balicki25
polski duchowny katolicki, teolog, błogosławiony Kościoł...
Jan Beyzym Fotografia
Jan Beyzym3
polski misjonarz, jezuita, błogosławiony Kościoła katoli...
Sławomir Oder Fotografia
Sławomir Oder1
polski duchowny katolicki
Karl Rahner Fotografia
Karl Rahner4
niemiecki teolog katolicki, jezuita

Cytaty Bartolomé de Las Casas

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
James H. Duff Fotografia
James H. Duff
1883 - 1969
Thomas Jackson Fotografia
Thomas Jackson4
generał amerykański 1824 - 1863
Roman Cieślewicz1
grafik polski, twórca plakatów 1930 - 1996
Paul d'Holbach Fotografia
Paul d'Holbach24
1723 - 1789
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Josemaría Escrivá de Balaguer Fotografia
Josemaría Escrivá de Balaguer11
założyciel Opus Dei, Hiszpan, święty Kościoła katolickiego
Oscar Romero Fotografia
Oscar Romero7
salwadorski duchowny katolicki, arcybiskup
Ernest Thompson Seton Fotografia
Ernest Thompson Seton3
amerykański instruktor skautingu pochodzenia angielsko-k...
Jan Wojciech Balicki25
polski duchowny katolicki, teolog, błogosławiony Kościoł...