August Heinrich Hoffmann von Fallersleben cytaty

August Heinrich Hoffmann von Fallersleben Fotografia
1  0

August Heinrich Hoffmann von Fallersleben

Data urodzenia: 2. Kwiecień 1798
Data zgonu: 19. Styczeń 1874

Reklama

Hoffmann von Fallersleben – nauczyciel akademicki, germanista , poeta. W 1841 w proteście przeciwko rozbiciu Niemiec napisał późniejszy niemiecki hymn narodowy Pieśń Niemców . Był też twórcą wielu piosenek dla dzieci.

Był synem kupca, właściciela gospody i burmistrza miasta Fallersleben Heinricha Wilhelma i Dorothei z domu Balthasar. Uczęszczał do szkoły w Fallersleben, Helmstedt i w Brunszwiku . Od 1816 studiował teologię w Getyndze i od 1818 germanistykę w Bonn. Jego nauczycielami byli tu m.in. Jacob Grimm i Ernst Moritz Arndt. Ponieważ nosił bardzo popularne nazwisko oraz również popularne imiona, przybrał przydomek od miejscowości, z której pochodził.

Od 1821 pracował jako bibliotekarz w prywatnej bibliotece Georga von Meusebacha w Berlinie, gdzie poznał m.in. Georga Wilhelma Friedricha Hegla. W 1823 został powołany na stanowisko kustosza biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1830 był tam profesorem języka i literatury niemieckiej. Aktywny w intelektualnym życiu miasta. W 1827 założył towarzystwo o przekornej nazwie Towarzystwo Bezcelowe , a w 1836, istniejące aż do 1896, adresowane do sfer artystycznych, ale gromadzące ludzi ze wszystkich stanów towarzystwo „Laetitia”.

Przeciwnik monarchii absolutnej. Za wydane w 1842 „Pieśni niepolityczne” uznane w Prusach za niecenzuralne został zwolniony z Uniwersytetu, pozbawiony profesury i prawa do pensji. Nadzorowany przez policję musiał wielokrotnie zmieniać miejsce pobytu i dzięki pomocy przyjaciół zatrzymywał się w różnych miastach i majątkach ziemskich w kilku krajach niemieckich i Holandii. W 1849 został zrehabilitowany i mógł zamieszkać w Nadrenii . W tym samym roku ożenił się ze swoją o 33 lata młodszą siostrzenicą, Idą von Berge. Miał z nią syna, Franza Friedricha, późniejszego malarza.

Od 1855 mieszkał w Corvey. Pracował tu w bibliotece zamkowej.

Jest autorem m.in. tomów wierszy Lieder und Romanzen i Die unpolitischen Lieder . Pisał wiersze i piosenki dla dzieci. Wydał też tom tłumaczeń pieśni ludowych z Górnego Śląska. Pieśń Niemców została napisana na wyspie Helgoland i w tym samym roku po raz pierwszy zaśpiewana publicznie w Hamburgu.

Podobni autorzy

August Wilhelm Schlegel Fotografia
August Wilhelm Schlegel1
niemiecki pisarz i językoznawca
Leopold von Ranke Fotografia
Leopold von Ranke2
niemiecki historyk
Aleksander von Humboldt Fotografia
Aleksander von Humboldt1
niemiecki przyrodnik i podróżnik
Karol Badecki3
polski historyk literatury, bibliotekoznawca, badacz dzi...
E.T.A. Hoffmann Fotografia
E.T.A. Hoffmann9
niemiecki pisarz, kompozytor i malarz

Cytaty August Heinrich Hoffmann von Fallersleben

Dzisiejsze rocznice
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski 1837 - 1873
Andreas Feininger
1906 - 1999
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy