Arvo Pärt cytaty

Arvo Pärt Fotografia
1  0

Arvo Pärt

Data urodzenia: 11. Wrzesień 1935

Reklama

Arvo Pärt – estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej.

Studiował w konserwatorium w Tallinnie pod kierunkiem Heino Ellera.

Początkowo komponował w stylu neoklasycystycznym, następnie eksperymentował z awangardą.

Po okresie przerwy stworzył oryginalny styl "tintinnabuli" , którego nazwa pochodzi od podobieństwa muzyki do grających dzwonków. To podejście kompozytor tłumaczy następująco: Odkryłem, że wystarczy mi, gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynoszą mi wytchnienie.

Twórczość Arvo Pärta nie reprezentuje nurtu zwanego minimalizmem. Nawiązuje natomiast do hezychii , praktyk medytacyjno-ascetycznych mnichów ze Świętej Góry Atos. Twórczość ta oparta jest na redukcjonizmie mającym na celu stworzenie atmosfery kontemplacji właściwej dla tekstów, którymi kompozytor się posługuje, czyli najczęściej należącymi do religii i liturgii rzymskokatolickiej. Jak sam kompozytor mówi, muzyka ta ma więcej wspólnego z wielowiekową tradycją chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej, niż z twórczością minimalistów amerykańskich, takich jak Steve Reich. Jednocześnie w warstwie estetycznej bliska jest założeniom koncepcji minimalistycznych, obecnych w nurcie XX-wiecznego nurtu "minimalizmu duchowego" , także pojawiających się w twórczości kompozytorów amerykańskich . Najprostsze formy muzyczne i skromne instrumentarium tworzą muzykę pełną pokory, a zarazem czystą i szlachetną. Dzieło Estończyka przeniknięte jest na wskroś subtelną metafizyką, stając się źródłem doznań mistycznych.

Laureat m.in. Wielkiej Nagrody Kulturalnej Stowarzyszenia Estońskiego w Sztokholmie oraz Nagrody im. Herdera przyznawanej przez Uniwersytet Wiedeński .

W roku 2009 wydana została płyta "In Principio", zawierająca kompozycje napisane w latach 1989-2005. Jedna z nich, Cecilia, Vergine Romana, została pierwszy raz zaprezentowana w Turynie z okazji igrzysk olimpijskich w 2006 roku.

W 2016 roku otrzymał medal Per artem ad Deum, przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury.

Najnowszym wydawnictwem Pärta jest album "Adam's Lament" .

Cytaty Arvo Pärt

„W sztuce wszystko jest możliwe i jednocześnie nic nie jest konieczne.“

— Arvo Pärt
Źródło: [http://www. culturecongress. eu/people/part_arvo Arvo Pärt, culturecongress. eu]

Dzisiejsze rocznice
Jack Welch Fotografia
Jack Welch3
przedsiębiorca amerykański 1935
Meg Ryan Fotografia
Meg Ryan2
aktorka amerykańska 1961
Krecia P.53
dziennikarka, tłumaczka 1934 - 2010
Erving Goffman Fotografia
Erving Goffman1
amerykański socjolog i pisarz 1922 - 1982
Następnych dzisiejszych rocznic