Arundhati Roy cytaty

Arundhati Roy Fotografia
11  0

Arundhati Roy

Data urodzenia: 24. Listopad 1961
Natępne imiona:Suzanna Arundhati Roy

Reklama

Arundhati Roy – indyjska pisarka znana z rytmicznej prozy i lirycznych opisów Kerali, autorka kilku zbiorów esejów politycznych, poruszających kwestie humanitarne. Laureatka Nagrody Bookera w 1997.

Córka chrześcijanki i pochodzącego z Bengalu wyznawcy hinduizmu. Dorastała w małej wiosce Aymanam w Kerali, gdzie toczy się też akcja jej pierwszej i jedynej powieści Bóg rzeczy małych . W wieku 16 lat przeprowadziła się do Delhi i zarabiała tam na życie sprzedażą butelek. Obecnie mieszka w Delhi ze swoim drugim mężem, reżyserem Pradipem Krishmenem. Przed napisaniem powieści stworzyła dwa scenariusze do wyreżyserowanych przez niego filmów: In Which Annie Gives It Those Ones to film o studentach architektury, w którym zagrała sama Roy, oraz Electric Moon . Zagrała także rolę w Massey Sahib , za który Krishen otrzymał nagrodę. Krótko po zakończeniu pracy nad filmami zajęła się Bogiem rzeczy małych - pisała tę książkę w latach 1992-1996. Powieść porusza przede wszystkim problem dyskryminacji kobiet w Indiach. Są one na poziomie prawnym, społecznym, kulturowym i politycznym wciąż obywatelkami drugiej kategorii, podobnie jak przedstawiciele niższych kast. Dyskryminacja ze względu na płeć i pochodzenie jest przyczyną tragedii, które spotykają bohaterów i bohaterki powieści. Ta częściowo autobiograficzna opowieść ukazuje Indie widziane oczami bliźniąt Rahel i Esthappena. Powieść zyskała wielkie międzynarodowe uznanie, czyniąc z Roy pierwszą kobietę z Indii, która otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera.

Od czasu wydania Boga... Roy, dzięki sławie i pieniądzom, miała wreszcie możliwość zaangażować się skutecznie w działalność obywatelską i stała się, podobnie jak jej matka Mary, aktywistką społeczną i feministyczną. Matka Roy walczyła przeciwko prawu rodzinnemu w Indiach i pragnęła, by kobiety dostały równe równe prawo dziedziczenia majątków ojców. Roy poświęca swoje książki i wystąpienia prawom kobiet, sprawiedliwości społecznej i ochronie środowiska. Protestuje też przeciw broni nuklearnej i projektowi zapory na Narmadzie. W 2004 otrzymała nagrodę Sydney Peace Prize za walkę na rzecz pokoju i praw człowieka.

Podobni autorzy

Jonathan Safran Foer Fotografia
Jonathan Safran Foer7
pisarz amerykański
Hjalmar Söderberg Fotografia
Hjalmar Söderberg11
pisarz szwedzki
Lois McMaster Bujold Fotografia
Lois McMaster Bujold
amerykańska pisarka fantasy
Harriet Beecher Stowe Fotografia
Harriet Beecher Stowe1
amerykańska pisarka i działaczka społeczna
Francis Paul Wilson Fotografia
Francis Paul Wilson4
pisarz amerykański

Cytaty Arundhati Roy

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
 Pezet Fotografia
Pezet23
1980
Antoni Długosz Fotografia
Antoni Długosz3
polski duchowny katolicki, biskup 1941
Jozef Tiso Fotografia
Jozef Tiso3
słowacki duchowny katolicki, polityk 1887 - 1947
Ernie Pyle Fotografia
Ernie Pyle
amerykański dziennikarz 1900 - 1945
Następnych dzisiejszych rocznic