Arundhati Roy cytaty

Arundhati Roy Fotografia
11  0

Arundhati Roy

Data urodzenia: 24. Listopad 1961
Natępne imiona:Suzanna Arundhati Roy

Reklama

Arundhati Roy – indyjska pisarka znana z rytmicznej prozy i lirycznych opisów Kerali, autorka kilku zbiorów esejów politycznych, poruszających kwestie humanitarne. Laureatka Nagrody Bookera w 1997.

Córka chrześcijanki i pochodzącego z Bengalu wyznawcy hinduizmu. Dorastała w małej wiosce Aymanam w Kerali, gdzie toczy się też akcja jej pierwszej i jedynej powieści Bóg rzeczy małych . W wieku 16 lat przeprowadziła się do Delhi i zarabiała tam na życie sprzedażą butelek. Obecnie mieszka w Delhi ze swoim drugim mężem, reżyserem Pradipem Krishmenem. Przed napisaniem powieści stworzyła dwa scenariusze do wyreżyserowanych przez niego filmów: In Which Annie Gives It Those Ones to film o studentach architektury, w którym zagrała sama Roy, oraz Electric Moon . Zagrała także rolę w Massey Sahib , za który Krishen otrzymał nagrodę. Krótko po zakończeniu pracy nad filmami zajęła się Bogiem rzeczy małych - pisała tę książkę w latach 1992-1996. Powieść porusza przede wszystkim problem dyskryminacji kobiet w Indiach. Są one na poziomie prawnym, społecznym, kulturowym i politycznym wciąż obywatelkami drugiej kategorii, podobnie jak przedstawiciele niższych kast. Dyskryminacja ze względu na płeć i pochodzenie jest przyczyną tragedii, które spotykają bohaterów i bohaterki powieści. Ta częściowo autobiograficzna opowieść ukazuje Indie widziane oczami bliźniąt Rahel i Esthappena. Powieść zyskała wielkie międzynarodowe uznanie, czyniąc z Roy pierwszą kobietę z Indii, która otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera.

Od czasu wydania Boga... Roy, dzięki sławie i pieniądzom, miała wreszcie możliwość zaangażować się skutecznie w działalność obywatelską i stała się, podobnie jak jej matka Mary, aktywistką społeczną i feministyczną. Matka Roy walczyła przeciwko prawu rodzinnemu w Indiach i pragnęła, by kobiety dostały równe równe prawo dziedziczenia majątków ojców. Roy poświęca swoje książki i wystąpienia prawom kobiet, sprawiedliwości społecznej i ochronie środowiska. Protestuje też przeciw broni nuklearnej i projektowi zapory na Narmadzie. W 2004 otrzymała nagrodę Sydney Peace Prize za walkę na rzecz pokoju i praw człowieka.

Cytaty Arundhati Roy

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Nnamdi Azikiwe1
1904 - 1996
 Tyberiusz Fotografia
Tyberiusz8
-42 - 37 p. n. e.
Patrick Edlinger2
1960 - 2012
Henk van Woerden1
1947 - 2005
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Harriet Beecher Stowe Fotografia
Harriet Beecher Stowe1
amerykańska pisarka i działaczka społeczna
Hjalmar Söderberg Fotografia
Hjalmar Söderberg11
pisarz szwedzki
Patrick Süskind8
niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy
Jodie Foster Fotografia
Jodie Foster6
aktorka amerykańska