Art Buchwald cytaty

Art Buchwald Fotografia
0  0

Art Buchwald

Data urodzenia: 20. Październik 1925
Data zgonu: 17. Styczeń 2007

Reklama

Art Buchwald - amerykański satyryk polityczny, laureat nagrody Pulitzera.

Urodził się w 1925 roku w Mount Vermont w stanie Nowy Jork, w rodzinie niemieckich Żydów. Jego matka była chora psychicznie, a ojciec nie był w stanie utrzymać wielodzietnej rodziny w czasach wielkiego kryzysu. Z tego powodu Art trafił do przytułku. W 1942 zgłosił się do marynarki wojennej. Służył w niej trzy i pół roku, m.in. redagując gazetę wojskową. Następnie studiował na uniwersytecie w Kalifornii. W 1948 przerwał naukę i wyjechał do Francji. Przez 14 lat pisał korespondencje dla tygodnika "Variety" i innych pism amerykańskich m.in. o życiu kulturalnym w Paryżu. W 1962 wraz z żoną powrócił do USA. Osiadł w Waszyngtonie.

Zyskał sławę najpopularniejszego satyryka prasowego w Stanach. Felietony Buchwalda często przybierały formę wyimaginowanego dialogu znanych polityków i innych postaci życia publicznego. Publikowały je m.in. "International Herald Tribune", "The Washington Post" i "Los Angeles Times", a przedrukowywało ponad 500 gazet na całym świecie. W latach 80. XX wieku chętnie sięgało po nie "Życie Warszawy", zwłaszcza że chętnie komentował prezydentów Stanów Zjednoczonych. Szczególnie upodobał sobie Nixona, Reagana i George’a W. Busha, tego ostatniego nazywając najgorszym i najgłupszym prezydentem USA.

Buchwald napisał także sztukę teatralną "Sheep on the Runway". Jej pomysł wykorzystali producenci komedii filmowej "Książę w Nowym Jorku" z Eddiem Murphym, o afrykańskim księciu, który przybywa do Stanów w poszukiwaniu żony. Buchwald wygrał proces z wytwórnią Paramount o kradzież praw autorskich.

Zmarł po długiej chorobie nerek. W styczniu 2006 odmówił poddawania się zabiegom dializy trzy razy w tygodniu. Wyszedł z hospicjum. Lekarze dawali mu wtedy kilka tygodni życia. On tymczasem zdążył przygotować nową książkę z refleksjami na temat śmierci właśnie. Przygotował z okazji śmierci krótki film wideo, w którym informuje, że właśnie zszedł.

Podobni autorzy

Emilio Segrè Fotografia
Emilio Segrè
fizyk amerykański pochodzenia włoskiego, noblista
Meindert DeJong
pisarz amerykański pochodzenia holenderskiego
Robert Henri Fotografia
Robert Henri
malarz amerykański
Tom Robbins Fotografia
Tom Robbins
pisarz amerykański
David Eddings Fotografia
David Eddings
amerykański pisarz fantasy

Cytaty Art Buchwald

„Every time you think television has hit its lowest ebb, a new...program comes along to make you wonder where you thought the ebb was.“

— Art Buchwald
Context: Every time you think television has hit its lowest ebb, a new... program comes along to make you wonder where you thought the ebb was. Have I Ever Lied to You? (1968).

„Whether it's the best of times or the worst of times, it's the only time we've got.“

— Art Buchwald
As quoted in "Art Buchwald Celebrates His Life" a profile on CNN Newsroom (2 November 2006) http://transcripts.cnn.com/TRANSCRIPTS/0611/02/cnr.06.html.

Reklama

„Don't commit suicide, because you might change your mind two weeks later.“

— Art Buchwald
A humorous personal mantra he used to combat his states of depression, published in Too Soon to Say Goodbye (2006) Leaving Home (1995).

„I like champagne— because it always tastes like my foot's asleep.“

— Art Buchwald
Some Heady Phrases on Wine http://books.google.com/books?id=uFDq4ORNvPkC&q=%22I+like+champagne+because+it+always+tastes+like+my+foot's+asleep%22&pg=PA143#v=onepage, New York Herald Tribune (1954) http://goodgrape.com/index.php/articles/comments/wine_sediments6

„I just don't want to die the same day Castro dies.“

— Art Buchwald
Comment to friends, as quoted in "Newspaper Columnist Art Buchwald Dies at 81" by Patricia Sullivan in The Washington Post (18 January 2007) http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/01/18/AR2007011800616_pf.html.

Reklama

„You can't make up anything anymore. The world itself is a satire. All you're doing is recording it.“

— Art Buchwald
Interview in The New York Times Book Review (1985), as quoted in Pundits, Poets, and Wits: An Omnibus of American Newspaper Columns‎ (1990) by Karl Ernest Meyer, p. 308.

„The powder is mixed with water and tastes exactly like powder mixed with water.“

— Art Buchwald
On liquid diets, in New York Herald Tribune (29 December 1960).

Dzisiejsze rocznice
Kurt Cobain Fotografia
Kurt Cobain53
amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta 1967 - 1994
Alexander Haig Fotografia
Alexander Haig2
generał amerykański, naczelny dowódca Połączonych Sił Zb... 1924 - 2010
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Emilio Segrè Fotografia
Emilio Segrè
fizyk amerykański pochodzenia włoskiego, noblista
Meindert DeJong
pisarz amerykański pochodzenia holenderskiego