Aristotelis Onasis cytaty

Aristotelis Onasis Fotografia
6   0

Aristotelis Onasis

Data urodzenia: 20. Styczeń 1906
Data zgonu: 15. Marzec 1975
Natępne imiona:Aristotle Socrates Onassis

Reklama

Aristotelis Sokratis Onasis – grecki przedsiębiorca, magnat transportu morskiego, jeden z najbogatszych ludzi ówczesnych czasów.

W 1922 w czasie wojny grecko-tureckiej miasto zdobyli Turcy i jego rodzina straciła prawie wszystko. Onasisowi uratował życie turecki porucznik. Wtedy prawdopodobnie sfałszował swoją datę urodzenia . W 1923 roku na pokładzie parowca Tommaso di Savoia wyjechał do Argentyny i tam zarobił majątek na handlu tytoniem.

W 1928 został poproszony przez rząd grecki o negocjowanie układu handlowego z Argentyną, później został mianowany konsulem generalnym. W wieku 25 lat był milionerem, interesowała go produkcja papierosów i handel surowcami. W 1932 kupił sześć pierwszych statków. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych jego flota wzrosła, a handlowe imperium rozkwitło. Zbudował flotyllę olbrzymich kontenerowców i zbiornikowców, większą niż posiada marynarka wielu krajów. W 1957 został właścicielem i zarządcą greckiej kompanii lotniczej.

Głównym źródłem dochodów, obok flotylli, były polowania na wieloryby. Łamał międzynarodowe umowy chroniące wieloryby . Statki wielorybnicze należące do niego pływały pod panamską banderą, gdyż Panama nie podpisała międzynarodowych umów o ochronie wielorybów. Po pewnym czasie rząd Peru, u którego wybrzeży miały miejsce połowy, zarekwirował statki, a ich właściciela obłożył wysoką karą pieniężną.

Onasis dążył wówczas do uzyskania monopolu na transport ropy wydobytej w Arabii Saudyjskiej. Zagroziło to interesom amerykańskich przewoźników ropy naftowej, którzy zwrócili się do swojego rządu, a ten do służb specjalnych, z zadaniem osłabienia finansowej potęgi Onasisa. W efekcie rząd peruwiański w ciągu 24 godzin zakończył nielegalne wielorybnictwo floty Greka, angażując w to swoją marynarkę wojenną. Onasis zaprzestał dziesiątkowania wielorybów, stracił statki, lecz nie poniósł strat finansowych, ponieważ ubezpieczył się na taką ewentualność w londyńskim towarzystwie ubezpieczeniowym Lloyd's i otrzymał liczone w milionach funtów odszkodowanie.

Jego pierwszą żoną była Athina Livanos, z którą miał syna Aleksandra i córkę Christinę. W 1959 rozpoczął się jego romans z gwiazdą opery Marią Callas, na który żona godziła się początkowo, ale gdy romans stał się głośny, małżonkowie rozwiedli się w 1960. Opiekę nad dziećmi mieli sprawować oboje. 22 października 1968 w Grecji Onasis poślubił Jacqueline Bouvier-Kennedy, wdowę po Johnie F. Kennedym.

Nadzieje na kontynuowanie interesów wiązał z synem, którego nagła śmierć w wypadku samolotowym położyła kres tym planom. Po tym zdarzeniu córka stała się spadkobierczynią całego majątku. Półtora roku po wypadku na skutek przedawkowania barbituranów zmarła Athina Onasis, pierwsza żona Onassisa. On sam zapadł na zdrowiu i zmarł mając 69 lat. Został pochowany w Grecji, obok syna Aleksandra.

Jego spadek oszacowano na miliard dolarów. 250 tysięcy dolarów przepisał Jacqueline. Christina podważyła testament i Jacqueline otrzymała jeszcze 26 milionów dolarów.

== Przypisy ==

Podobni autorzy

 Ksenofanes Fotografia
Ksenofanes3
starożytny grecki filozof
 Platon Fotografia
Platon105
grecki filozof
Andrzej Majewski Fotografia
Andrzej Majewski148
pisarz i fotografik polski
Elvis Presley Fotografia
Elvis Presley28
piosenkarz amerykański
Hermann Göring Fotografia
Hermann Göring11
niemiecki wojskowy i polityk nazistowski
Thomas Alva Edison Fotografia
Thomas Alva Edison26
amerykański wynalazca
Wincenty Witos Fotografia
Wincenty Witos7
polski działacz ruchu ludowego, premier II Rzeczypospolitej
Isadora Duncan Fotografia
Isadora Duncan14
tancerka amerykańska
Errico Malatesta Fotografia
Errico Malatesta90
włoski myśliciel polityczny, anarchista

Cytaty Aristotelis Onasis

Reklama

„Każdy Grek bije swoją żonę.“

—  Aristotelis Onasis
Źródło: Janusz Ekiert, Czy wiesz? Zagadki muzyczne, Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 56.

Reklama

„Five tankers—and the only time I had to put my hand in my pocket was to scratch my balls.“

—  Aristotle Onassis
Quoted in Peter Evans, Ari: Life and Times of Aristotle Socrates Onassis, (1978), p. 118 (p. 107 in the 1986 Summit Books edition) About his five tankers made in Sparrow Point, Baltimore, MD in 1948

„Millions do not always add up to what a man needs out of life.“

—  Aristotle Onassis
Quoted in Peter Evans, Ari: Life and Times of Aristotle Socrates Onassis, (1978) (p. 283 in the 1986 Summit Books edition)

„Sometimes, to please the ladies, we drop down our weapons pretending we are civilized.“

—  Aristotle Onassis
Quoted in Peter Evans, Ari: Life and Times of Aristotle Socrates Onassis, (1978), During his wedding (Terrace Room - Plaza) with Tina Livanos about [Stavros Niarchos]

Reklama

„I guess the kid had everything but the luck.“

—  Aristotle Onassis
Quoted in Peter Evans, Ari: Life and Times of Aristotle Socrates Onassis, (1978) (p. 217 in the 1986 Summit Books edition) About Bobby Kennedy's death

„Cold and sharp in the edges, full of fire and warm under the surface“

—  Aristotle Onassis
Quoted in Peter Evans, Ari: Life and Times of Aristotle Socrates Onassis, (1978) p. 299 Comparing Jackie Kennedy to a diamond

Dzisiejsze rocznice
Arthur Conan Doyle Fotografia
Arthur Conan Doyle38
szkocki pisarz, lekarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy... 1859 - 1930
Martha Dandridge Custis Washington Fotografia
Martha Dandridge Custis Washington
amerykańska pierwsza dama 1731 - 1802
Adam Próchnik Fotografia
Adam Próchnik7
działacz socjalistyczny i oświatowy, historyk 1892 - 1942
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
 Ksenofanes Fotografia
Ksenofanes3
starożytny grecki filozof
 Platon Fotografia
Platon105
grecki filozof
Andrzej Majewski Fotografia
Andrzej Majewski148
pisarz i fotografik polski
Elvis Presley Fotografia
Elvis Presley28
piosenkarz amerykański
Hermann Göring Fotografia
Hermann Göring11
niemiecki wojskowy i polityk nazistowski