Ariel Szaron cytaty

Ariel Szaron Fotografia
10  0

Ariel Szaron

Data urodzenia: 26. Luty 1928
Data zgonu: 11. Styczeń 2014

Reklama

Ariel Szaron, Arik Szaron , właściwie Ariel Scheinerman – izraelski polityk i dowódca wojskowy , premier Izraela w latach 2001–2006, stał na czele dwudziestego dziewiątego i trzydziestego rządu Izraela.

Szaron był żołnierzem Sił Obrony Izraela od czasu ich powstania w 1948. Jako spadochroniarz i oficer, uczestniczył w I wojnie izraelsko-arabskiej , dowodząc plutonem w Brygadzie Alexandroni i biorąc udział w wielu bitwach . Był głównym twórcą sił specjalnych izraelskiej armii i akcji odwetowych za ataki arabskich fedainów. Brał także udział w operacjach wojskowych podczas kryzysu sueskiego w 1956, wojny sześciodniowej w 1967, wojny na wyczerpanie oraz Wojny Jom Kippur w 1973. Jako minister obrony, kierował izraelskimi siłami podczas wojny libańskiej w 1982. Uznawany był za jednego z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii Izraela.

Po zakończeniu kariery w armii, rozpoczął działalność polityczną. Wstąpił do prawicowej partii Likud i zajmował ministerialne stanowiska w rządach tworzonych przez to ugrupowanie w latach 1977-1992 i 1996-1999. W 1983 stworzona przez izraelski rząd tzw. Komisja Kahana orzekła, że Szaron, jako minister obrony w trakcji wojny w Libanie w 1982, ponosi osobistą odpowiedzialność za zignorowanie niebezpieczeństwa rozlewu krwi i zemsty, do których doszło w wyniku ataku libańskich oddziałów maronickich na palestyńskich cywili znajdujących się w obozach dla uchodźców Sabra i Szatila. Komisja zarekomendowała usunięcie Szarona ze stanowiska ministerialnego. Początkowo odmówił on złożenia rezygnacji, jednak ostatecznie to uczynił.

Został liderem Likudu w 2000, a następnie premierem Izraela. Stanowisko to piastował od 2001 do 2006.

Od lat 70. do 90. XX wieku Szaron popierał żydowskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Jednakże, jako szef rządu, w latach 2004-2005 wprowadzał w życie stworzony przez siebie plan likwidacji osiedli w Strefie Gazy. Napotykając na opór względem tych posunięć nawet we własnej partii, w listopadzie 2005 opuścił Likud i stworzył nowe ugrupowanie – Kadima. Według przewidywań, miał spore szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i wycofanie osadników także z Zachodniego Brzegu, w wyniku serii jednostronnych posunięć. Jednakże 4 stycznia 2006 Szaron doznał ciężkiego udaru mózgu i zapadł w śpiączkę, w której pozostawał przez 8 lat aż do śmierci 11 stycznia 2014.

Podobni autorzy

Golda Meir Fotografia
Golda Meir4
premier Izraela
Dawid Ben Gurion Fotografia
Dawid Ben Gurion4
premier Izraela
Szimon Peres Fotografia
Szimon Peres3
izraelski polityk, noblista w dziedzinie pokoju
Menachem Begin Fotografia
Menachem Begin
izraelski polityk
Icchak Szamir Fotografia
Icchak Szamir2
polityk izraelski
Benjamin Netanjahu Fotografia
Benjamin Netanjahu3
izraelski premier i minister spraw zagranicznych
Ehud Barak Fotografia
Ehud Barak
izraelski polityk i wojskowy
Ehud Olmert Fotografia
Ehud Olmert2
polityk izraelski

Cytaty Ariel Szaron

Reklama
Reklama

„Arabs may have the oil, but we have the matches.“

— Ariel Sharon
Quoted in Friedman, Robert I., Zealots for Zion: Inside Israel's West Bank Settlement Movement (New York, New York: Random House, 1992), 132-52.

Reklama

„If we [are to] reach a situation of true peace, real peace, peace for generations, we will have to make painful concessions. Not in exchange for promises, but rather in exchange for peace.“

— Ariel Sharon
in: "Report: Sharon willing to make 'painful concessions," at cnn.com, April 2003 ( online) http://www.cnn.com/2003/WORLD/meast/04/13/sharon.settlements/

„Everybody has to move; run and grab as many hilltops as they can to enlarge the settlements, because everything we take now will stay ours. Everything we don't grab will go to them.“

— Ariel Sharon
Stated in 1998, New York Times ( online https://www.nytimes.com/roomfordebate/2010/09/01/negotiating-with-the-israeli-settlers/no-chance-of-peace-with-settlements-around).

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Piotr Kuncewicz3
pisarz polski 1936 - 2007
Zygmunt Kubiak Fotografia
Zygmunt Kubiak12
polski pisarz, eseista, tłumacz, propagator kultury anty... 1929 - 2004
Ibn Chaldun Fotografia
Ibn Chaldun
filozof i historyk arabski 1332 - 1406
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Golda Meir Fotografia
Golda Meir4
premier Izraela
Dawid Ben Gurion Fotografia
Dawid Ben Gurion4
premier Izraela
Szimon Peres Fotografia
Szimon Peres3
izraelski polityk, noblista w dziedzinie pokoju
Menachem Begin Fotografia
Menachem Begin
izraelski polityk
Icchak Szamir Fotografia
Icchak Szamir2
polityk izraelski