Aphra Behn cytaty

Aphra Behn Fotografia
1  0

Aphra Behn

Data urodzenia: 10. Lipiec 1640
Data zgonu: 16. Kwiecień 1689

Reklama

Aphra Behn – angielska pisarka, poetka i autorka dramatyczna. Była jedną z pierwszych powszechnie znanych wysoko cenionych i wpływowych angielskich literatek. Tworzyła w epoce restauracji monarchii, czyli początkowej fazie oświecenia, bezpośrednio po wojnie domowej. Wiadomości o jej życiu, zwłaszcza prywatnym są niepewne. Używała nazwiska męża, który najprawdopodobniej był holenderskim kupcem. Po jego śmierci znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wykonywała nawet misje wywiadowcze dla króla Karola II, który jednak nie był skłonny do wypłacenia jej obiecanego wynagrodzenia. W roku 1668 Aphra Behn znalazła się w więzieniu za długi. Okoliczności jej zwolnienia nie są jasne. Pewne jest jednak, ze pisarka postanowiła nie być już odtąd od nikogo zależna. Oddała się pracy literackiej, a w szczególności pisaniu dla londyńskiej sceny. Po reaktywacji teatrów, zamkniętych za rządów purytanów, przedstawienia były jedną z najpopularniejszych rozrywek, a dostarczanie tekstów okazało się dochodowym zajęciem. Twórczość dramatopisarska zapewniła autorce bezpieczeństwo finansowe i pozwoliła jej żyć z literatury.

Najbardziej znanym dziełem Aphry Behn jest krótka powieść Oroonoko z 1688 roku. Utwór ten opowiada o księciu, który stał się niewolnikiem. Przy pisaniu tej książki Aphra Behn wykorzystała zapewne opowieści zasłyszane w trakcie pobytu w Surinamie w latach 1663-1664. Niezależnie od wartości artystycznej, Oroonoko odegrał bardzo ważną rolę, podobną do tej, jaka w XIX wieku przypadła w udziale Chacie wuja Toma Harriet Beecher Stowe, będąc pierwszą powieścią, budzącą sympatię dla niewolników, wykorzystywanych wtedy na masową skalę we wszystkich koloniach.

== Przypisy ==

Cytaty Aphra Behn

Reklama

„Love, like reputation, once fled, never returns more.“

— Aphra Behn, The History of the Nun or the Fair Vow Breaker

Reklama
Reklama

„You may make love in dancing as well as sitting.“

— Aphra Behn, The Emperor of the Moon: A Dialogue-Pantomime; With Alterations, and the Addition of Several Airs, Duets, and Choruses, Selected

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Stanisław Barańczak Fotografia
Stanisław Barańczak23
polski pisarz 1946 - 2014
Aureliusz Augustyn z Hippony Fotografia
Aureliusz Augustyn z Hippony158
wczesnochrześcijański biskup i teolog 354 - 430
Vine Deloria, Jr.8
teolog i prawnik amerykański, działacz na rzecz praw Indian 1933 - 2005
Maurice Denis Fotografia
Maurice Denis4
1870 - 1943
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Edward Gibbon Fotografia
Edward Gibbon4
historyk angielski
Alexander Pope Fotografia
Alexander Pope14
poeta angielski
Oliver Cromwell Fotografia
Oliver Cromwell4
Lord Protektor
Chinua Achebe Fotografia
Chinua Achebe2
nigeryjski pisarz i poeta
Henry Vaughan1
angielski poeta
Jiřina Hauková2
poetka czeska
William Shakespeare Fotografia
William Shakespeare113
angielski poeta i dramatopisarz