Andrzej Wajda cytaty

Andrzej WajdaFotografia

25  0

Andrzej Wajda

Data urodzenia:6. Marzec 1926

Andrzej Witold Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak. Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich oraz za granicą.

Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za całokształt twórczości.

Cytaty Andrzej WajdaAndrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda25
polski reżyser filmowy 1926


Andrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda25
polski reżyser filmowy 1926
„Wałęsa jest Kościuszką naszych czasów.“ w wywiadzie dla „Newsweek Polska” pytany, dlaczego zamierza zrobić film o Lechu Wałęsie.


Andrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda25
polski reżyser filmowy 1926
„Musimy szukać porozumienia z rzeczywistością, która jest tu i teraz.“ Źródło: Katarzyna Szymanek, Andrzej Wajda. najważniejsza jest przyjaźń, „To i Owo” nr 29, 19 lipca 2011, s.5.


Podobni autorzy