Andrzej Wajda cytaty

Andrzej Wajda Fotografia

25   0

Andrzej Wajda

Data urodzenia: 6. Marzec 1926

Andrzej Witold Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak. Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich oraz za granicą.

Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za całokształt twórczości.

Cytaty Andrzej Wajda
Andrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda 25
polski reżyser filmowy 1926
„Nie jestem pisarzem. Tylko konieczność zmusza mnie do opisania słowami filmu, który chcę zrealizować. Niech Was te słowa nie gniewają, nie będzie ich przecież na ekranie.“ Źródło: Maciej Karpiński, Niedoskonałe odbicie. Warsztat scenarzysty filmowego, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 2006, s.2.


Andrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda 25
polski reżyser filmowy 1926
„Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku.“ odbierając honorowego Oscara, 2000. Autorem tych słów jest Stanisław Tym, który napisał Andrzejowi Wajdzie przemówienie.Andrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda 25
polski reżyser filmowy 1926


Andrzej Wajda Fotografia
Andrzej Wajda 25
polski reżyser filmowy 1926
„Musimy szukać porozumienia z rzeczywistością, która jest tu i teraz.“ Źródło: Katarzyna Szymanek, Andrzej Wajda. najważniejsza jest przyjaźń, „To i Owo” nr 29, 19 lipca 2011, s.5.


Podobni autorzy