Andriej Sacharow cytaty

Andriej Sacharow Fotografia
3  0

Andriej Sacharow

Data urodzenia:21. Maj 1921
Data zgonu:14. Grudzień 1989
Natępne imiona:Andrej Dmitrievič Sacharov,Andrei Dmitrievich Sacharov

Andriej Dmitrijewicz Sacharow – radziecki fizyk jądrowy, twórca m.in. teorii indukowanej grawitacji, działacz polityczny, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Członek Rosyjskiej Akademii Nauk.

Rozpoczął studia w 1938 roku na Pedagogicznym Uniwersytecie Moskiewskim. Ukończył je w Aszchabadzie, ponieważ uczelnia moskiewska musiała zostać ewakuowana w trakcie inwazji niemieckiej. Następnie zaczął pracę laboratoryjną w Uljanowsku. Powrócił do Moskwy w 1945 roku, gdzie w 1947 roku uzyskał doktorat. Zajmował się m.in. promieniowaniem kosmicznym. W połowie 1948 roku trafił do zespołu Igora Kurczatowa, gdzie zaczął pracę w radzieckim programie jądrowym. Po śmierci Kurczatowa został szefem programu stając się współtwórcą radzieckiej bomby wodorowej. Widząc skutki dokonywanych prób odmówił dalszych badań stając się dysydentem. W 1964 roku podczas wyborów do Akademii Nauk zabrał głos atakując m.in. hołubionego przez władzę Trofima Łysenkę. Od tego czasu coraz częściej zabierał głos w sprawach społecznych i politycznych. W roku 1968 napisał długi esej Rozmyślania o postępie, pokojowym współistnieniu i wolności intelektualnej. Wydano go w nakładzie 18 mln egzemplarzy, najpierw jako samizdat, a następnie za granicą. To spowodowało ostrą reakcję władz. Został wyrzucony z pracy w ośrodku badań jądrowych i pozbawiony wszelkich tytułów. Mimo to cały czas aktywnie działał na rzecz rozbrojenia, ograniczenia potencjałów nuklearnych, demokracji i poszanowania praw człowieka. Krytykował ustrój sowiecki, określając go jako totalitarny i jego poczynania – m.in. Interwencję ZSRR w Afganistanie, określając ją jako agresję. Otrzymaną w 1975 roku Nagrodę Nobla przeznaczył na cele charytatywne.

24 sierpnia 1974 powiedział[potrzebny przypis]:

Został odznaczony m.in. trzykrotnie Medalem „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej oraz Orderem Lenina. Był laureatem Nagrody Stalinowskiej i Nagrody Leninowskiej .

Był żonaty z Jeleną Bonner.

Cytaty Andriej Sacharow

Dzisiejsze rocznice
Aravind Adiga1
indyjski pisarz i dziennikarz 1974
Tadeusz Hołuj1
1916 - 1985
Antoine André Fotografia
Antoine André1
1858 - 1943
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Rafał Broda3
polski fizyk
Andrzej Budzanowski1
polski fizyk
Wasilij Blücher Fotografia
Wasilij Blücher3
radziecki wojskowy
Jan Poźniak Fotografia
Jan Poźniak5
publicysta i działacz białoruskiej mniejszości narodowej...
Siarhiej Wazniak1
radziecki wojskowy, białoruski polityk
Paweł Jochym1
fizyk polski, współzałożyciel polskojęzycznej Wikipedii
Wiaczesław Mołotow Fotografia
Wiaczesław Mołotow6
rosyjski działacz komunistyczny, polityk radziecki