Amadou Hampâté Bâ cytaty

2  0

Amadou Hampâté Bâ

Data urodzenia: 1900
Data zgonu: 15. Marzec 1991

Reklama

Amadou Hampâté Bâ – malijski pisarz i etnolog.

Urodził się w Bandiagara w Mali. W Bamako od 1942 r. pełnił funkcję dyrektora Francuskiego Instytutu Czarnej Afryki , następnie został ministrem pełnomocnym Mali na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Prowadził wieloletnie badania nad historią i kulturą Mali, czego efektem są poświęconej tej problematyce liczne publikacje.

Po uzyskaniu przez Mali niepodległości w 1960 r. założył w Bamako Instytut Nauk Humanistycznych, reprezentował także swój kraj na forum UNESCO. W 1962 r. został wybrany do rady wykonawczej UNESCO, zaś w 1966 r. pomagał przy ujednoliceniu systemu transkrypcji języków afrykańskich.

Po upływie swej kadencji w UNESCO poświęcił się pracy naukowej oraz pisaniu. Przeniósł się do Abidżanu , gdzie zajmował się klasyfikacją zachodnioafrykańskiej literackiej tradycji ustnej.

W przekładzie na język polski ukazały się drobne dzieła pisarza, m.in. opowiadanie Fulbej i Bozo, zamieszczone w antologii Na południe od Sahary, Warszawa 1967.

Cytaty Amadou Hampâté Bâ

„Nie ma jednej Afryki, nie ma jednego człowieka afrykańskiego, nie ma jednej tradycji uznanej przez wszystkie grupy etniczne.“

— Amadou Hampâté Bâ
Źródło: Mamadou Diouf, Dlaczego warto mówić o dzieciach afrykańskich?, afryka. org, 22 listopada 2009 http://afryka.org/afryka/dlaczego-warto-mowic-o-dzieciach-afrykanskich-,news/

„W Afryce, umierający starzec po inicjacji, to płonąca biblioteka.“

— Amadou Hampâté Bâ
Źródło: Mamadou Diouf, Noble dla Afryki, afryka. org, 30 maja 2007 http://afryka.org/afryka/noble-dla-afryki,news/

Dzisiejsze rocznice
Corbin Bleu Fotografia
Corbin Bleu
amerykański aktor i piosenkarz 1989
Gershom Scholem Fotografia
Gershom Scholem
filozof izraelski, badacz mistycyzmu żydowskiego 1897 - 1982
Bernard Nathanson6
lekarz amerykański, działacz ruchów pro-life 1926 - 2011
Następnych dzisiejszych rocznic