Alexis Carrel cytaty

Alexis Carrel Fotografia
2  0

Alexis Carrel

Data urodzenia: 28. Czerwiec 1873
Data zgonu: 5. Listopad 1944

Reklama

Alexis Carrel – francuski chirurg, filozof i moralista. Laureat nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1912 roku.

Urodził się, kształcił i studiował w Lyonie, na południu Francji. Następnie zaczął pracować jako lekarz chirurg. Początkowo w samym Lyonie, a potem także w USA, na University of Chicago i w Instytucie Rockefellera. Wynalazł nowe metody i techniki chirurgii naczyniowej; był pionierem transplantologii i torakochirurgii. Został przyjęty w poczet licznych prestiżowych towarzystw naukowych, otrzymał też doktoraty honoris causa takich uczelni jak uniwerstytety w Belfaście, Princeton, kalifornijski, nowojorski, a także Brown i Columbia.

Wkład Alexisa Carrela w rozwój medycyny i biologii polegał na pracach nad transplantacją narządów i hodowlami tkankowymi. Wypracowanie technik szwu chirurgicznego naczyń krwionośnych pozwoliło na postęp w przeszczepianiu narządów. Badania Carrela nad kulturami tkankowymi wniosły także znaczący wkład w zrozumienie biologii wirusów i przyczyniły się do postępu w produkcji szczepionek.

Carrel był gorącym zwolennikiem eugeniki. W swojej książce l’Homme, cet inconnu, opublikowanej w 1935, nawoływał do rozpoczęcia programu udoskonalania społeczeństwa naukowo opracowanymi metodami. Cytat „Komórka jest nieśmiertelna! To tylko płyn, w której otoczeniu żyje, ją degeneruje! Odnawiając ten płyn systematycznie oraz dając komórce pożywienie którego wymaga, może ona praktycznie żyć wiecznie!” Jednym z najważniejszych środków do tego celu miała być według niego eutanazja, szeroko rozumiana jako eliminacja osobników kryminalnych i szkodliwych dla społeczeństwa. Chociaż nie można uznawać Carrela za prekursora faszyzmu, wysunął on między innymi propozycję używania w eutanazji komór gazowych.

Cytaty Alexis Carrel

Reklama

„All great men are gifted with intuition. They know without reasoning or analysis, what they need to know.“

— Alexis Carrel
As quoted in Nava-Vēda : God and Man (Nara and Narayan) (1968‎) by M. B. Raja Rao, p. 229

„The German government has taken energetic measures against the propagation of the defective, the mentally diseased, and the criminal. The ideal solution would be the suppression of each of these individuals as soon as he has proven himself to be dangerous.“

— Alexis Carrel
As quoted by Andrés Horacio Reggiani: God's eugenicist. Alexis Carrel and the sociobiology of decline. Berghahn Books, Oxford 2007, p. 71. See Der Mensch, das unbekannte Wesen. DVA, Stuttgart 1937.

Dzisiejsze rocznice
Andrzej Pilipiuk Fotografia
Andrzej Pilipiuk63
polski pisarz 1974
Henryk IV Lancaster Fotografia
Henryk IV Lancaster2
król Anglii 1366 - 1413
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
 Plutarch Fotografia
Plutarch30
pisarz antyczny
Krzysztof Mądel3
polski jezuita, filozof, teolog moralista, etyk rynku i ...