Alex Ferguson cytaty

Alex Ferguson Fotografia
14   0

Alex Ferguson

Data urodzenia: 31. Grudzień 1941
Natępne imiona:Сэр Алекс Фергюсон

Reklama

Alex Ferguson, właśc. sir Alexander Chapman Ferguson – szkocki trener piłkarski i piłkarz. W latach 1986–2013 był trenerem piłkarskim klubu Manchester United. Jego brat, Martin jest obecnie szefem europejskich scoutów United.

Jako piłkarz Alex Ferguson występował kolejno w Queen’s Park, St. Johnstone F.C., Dunfermline, Glasgow Rangers, Falkirk F.C. oraz Ayr United. Jako menedżer pracował dla East Stirlingshire, St Mirren i Aberdeen. Z drużyną Aberdeen związany był w latach 1978–1986.

6 listopada 1986 zastąpił Rona Atkinsona na stanowisku menedżera Manchester United. W 1999 Ferguson otrzymał tytuł szlachecki przyznany przez Królową Elżbietę II za zdobycie potrójnej korony .

19 grudnia 2010 stał się najdłużej pracującym menedżerem Manchesteru United, bijąc rekord Matta Busby'ego, będąc z United 24 lata, 1 miesiąc i 14 dni.

8 maja 2013 roku oficjalna strona Manchesteru United ogłosiła odejście sir Alexa Fergusona na emeryturę po 26 sezonach. Ma on teraz pełnić funkcję dyrektora oraz ambasadora Manchesteru United. Na stanowisku trenera United 1 lipca 2013 zastąpił go Szkot David Moyes, wieloletni trener Evertonu.

Podobni autorzy

Włodzimierz Szaranowicz Fotografia
Włodzimierz Szaranowicz430
polski dziennikarz sportowy

Cytaty Alex Ferguson

Reklama

„To kompletnie nie wchodzi w grę. Nie ma mowy, żebyśmy sprzedali jego albo któregokolwiek z naszych najlepszych graczy.“

—  Alex Ferguson
o Davidzie Beckhamie, kwiecień 2003. Wkrótce po tej wypowiedzi Beckham został sprzedany do Realu Madryt.

„Po prostu złóżcie go, kurwa, do kupy!“

—  Alex Ferguson
do sanitariusza po tym, jak David Beckham został kopnięty w głowę, co wymagało założenia kilku szwów na łuku brwiowym.

Reklama

„Nie do wiary. Nie do wiary. Piłka nożna. Jasna cholera!“

—  Alex Ferguson
po wygranej 2–1 w finale Pucharu Europy 1999. Obie bramki dla Manchesteru United zostały strzelone po 90. minucie meczu.

„Dla mnie największym wyzwaniem nie jest to, co dzieje się w tej chwili. Dla mnie największym wyzwaniem było strącenie Liverpoolu z ich pieprzonej grzędy. I możecie to wydrukować.“

—  Alex Ferguson
odpowiedź na wypowiedzi Alana Hansena poddające w wątpliwość przyszłość Alexa Fergusona w klubie Manchester United we wrześniu 2002.

Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Joseph Parry Fotografia
Joseph Parry1
1841 - 1903
Dino Grandi Fotografia
Dino Grandi1
1895 - 1988
Niki de Saint Phalle Fotografia
Niki de Saint Phalle
rzeźbiarka i malarka francuska 1936 - 2002
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Włodzimierz Szaranowicz Fotografia
Włodzimierz Szaranowicz430
polski dziennikarz sportowy