Adele cytaty

 Adele Fotografia
1  0

Adele

Data urodzenia: 5. Maj 1988

Reklama

Adele, właściwie Adele Laurie Blue Adkins – brytyjska piosenkarka oraz autorka tekstów.

W 2006 roku ukończyła naukę w Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii . Niedługo później otrzymała propozycję podpisania kontraktu płytowego z wytwórnią XL Recordings po tym, jak jej kolega umieścił kilka jej utworów w serwisie Myspace. W 2007 roku piosenkarka otrzymała nagrodę Brit w kategorii „Wybór krytyków”, zaś rok później została wyróżniona w plebiscycie BBC Sound of 2008. W tym samym roku wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany 19, który uzyskał status siedmiokrotnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii oraz podwójnej platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Przełomowym momentem w jej karierze w USA był gościnny występ w talk-show Saturday Night Live w tym samym roku. 8 lutego 2009 roku podczas 51. ceremonii wręczenia nagrody Grammy odebrała dwie statuetki za wygraną w kategoriach „Najlepszy nowy artysta” i „Najlepszy żeński wokalny występ popowy”.

Na początku 2011 roku Adele wydała swój drugi album studyjny zatytułowany 21, który zyskał bardzo dobre recenzje krytyków muzycznych i osiągnął międzynarodowy sukces komercyjny. Płyta zapewniła piosenkarce wiele najważniejszych nagród muzycznych, w tym m.in. rekordową liczbę sześciu nagród Grammy , dwie nagrody Brit oraz trzy Amerykańskie Nagrody Muzyczne. Krążek uzyskał status szesnastokrotnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii i został czwartym najczęściej kupowanych albumem w historii brytyjskiego rynku muzycznego. Oprócz tego, został płytą utrzymującą się najdłużej w historii na pierwszym miejscu amerykańskiej listy bestsellerów , a także uzyskał status diamentowej w kraju. Do tej pory odnotowano ponad 30-milionową sprzedaż płyty.

Płyta 21 zapewniła Adele także kilkukrotny zapis na kartach Księgi rekordów Guinnessa. Piosenkarka została pierwszą kobietą w historii, której trzy kolejne single znalazły się na szczycie amerykańskiego notowania Hot 100. Poza tym, jako pierwsza kobieta w historii znalazła się w pierwszej piątce najważniejszych notowań w kraju ze swoimi dwiema kolejnymi płytami oraz dwoma kolejnymi singlami. Album jest także najdłużej utrzymującą się na szczycie notowań sprzedaży płytą w historii list bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczoych. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej, Złotego Globa oraz nagrodę Grammy za utwór „Skyfall”, który skomponowała, napisała i nagrała na potrzeby filmu o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule.

Po trzyletniej przerwie w wydawaniu albumów, w listopadzie 2015 roku, zaprezentowała swój trzeci album studyjny zatytułowany 25, który zadebiutował na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt na najważniejszych rynkach muzycznych oraz ustanowił nowe rekordy sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pierwszym singlem z płyty została piosenka „Hello”, która zadebiutowała na szczycie list przebojów w wielu krajach na całym świecie oraz została pierwszym utworem w historii amerykańskiego rynku muzycznego, który został sprzedany w ponad milionowym nakładzie w ciągu tygodnia po premierze.

W 2011 i 2012 roku amerykański magazyn Billboard uznał Adele „Artystą roku”. W 2012 roku piosenkarka znalazła się na piątym miejscu plebiscytu na „Najlepszą kobietę w muzyce” przygotowanym przez VH1, zaś magazyn Time uznał ją za jedną z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Do tej pory szacuje się sprzedaż 40 milionów albumów oraz 50 milionów singli artystki, co czyni Adele jedną z najlepiej sprzedających się artystów w historii.

Podobni autorzy

Ian Curtis Fotografia
Ian Curtis11
wokalista brytyjski (Joy Division)
Joe Strummer Fotografia
Joe Strummer3
brytyjski muzyk rockowy, gitarzysta i wokalista
Brian Molko Fotografia
Brian Molko28
amerykańsko-brytyjski gitarzysta i wokalista (Placebo)
Ray Wilson Fotografia
Ray Wilson4
szkocki wokalista rockowy (Stiltskin, Genesis)

Cytaty Adele

Reklama
Reklama
Reklama

„I love seeing Lady Gaga’s boobs and bum. I love seeing Katy Perry’s boobs and bum. Love it. But that’s not what my music is about. I don’t make music for eyes, I make music for ears.“

— Adele (singer)
Adele in Rolling Stone http://www.rollingstone.com/music/news/adele-opens-up-about-her-inspirations-looks-and-stage-fright-20120210, April 28, 2011.

Dzisiejsze rocznice
Pascal Quignard Fotografia
Pascal Quignard1
francuski pisarz 1948
Józef Cyrankiewicz Fotografia
Józef Cyrankiewicz5
polski polityk, premier PRL 1911 - 1989
Stefan Korboński Fotografia
Stefan Korboński15
polski polityk ruchu ludowego, działacz Polskiego Państw... 1901 - 1989
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Ian Curtis Fotografia
Ian Curtis11
wokalista brytyjski (Joy Division)
Joe Strummer Fotografia
Joe Strummer3
brytyjski muzyk rockowy, gitarzysta i wokalista
Brian Molko Fotografia
Brian Molko28
amerykańsko-brytyjski gitarzysta i wokalista (Placebo)