Józef Piłsudski cytaty

Józef PiłsudskiFotografia

108  0

Józef Piłsudski

Data urodzenia:5. Grudzień 1867
Data zgonu:12. Maj 1935

Józef Klemens Piłsudski herbu własnego – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS , Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej , kierownik Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu , od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski ; przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski ; wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej, znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk.

Cytaty Józef Piłsudski


Józef Piłsudski Fotografia
Józef Piłsudski108
polski działacz niepodległościowy i polityk, premier, Na...
„Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.“ 11 listopada 1918, po przyjeździe z Magdeburga do Warszawy do współpracowników z rządu Ignacego Daszyńskiego powołanego kilka dni wcześniej.Józef Piłsudski Fotografia
Józef Piłsudski108
polski działacz niepodległościowy i polityk, premier, Na...Józef Piłsudski Fotografia
Józef Piłsudski108
polski działacz niepodległościowy i polityk, premier, Na...
„Sejm korupcji.“ o Sejmie I kadencji.

Podobni autorzy